Bebeklerin genetiğini değiştiren bilim insanına hapis!


30 Aralık 2019 Pazartesi 18:15
Bebeklerin genetiğini değiştiren bilim insanına hapis!

Son yıllarda gündemimize giren ‘gen düzenleme’ çalışmaları büyük yankı uyandırıyordu. Akabinde doğmamış bebeklerin geni üzerinde de çalışılabileceğini öğrendik. Bu konuda çalışmalar da yürütülüyordu. İşin hukuki boyutu ise bir başka pencere açtı. Bebeklerin genetiğini değiştiren bilim insanı He Jiankui hapse girecek.

He Juankui için 3 yıl hapis cezası!

Biyofizikçi He Jiankui, aynı zamanda 2018 yılında, ilk kez geni düzenlenmiş bebeklerin dünyaya gelmesini sağladı. Bu çalışmasını da Çin’de bir laboratuvar ortamında gerçekleştirdi. Şimdi ise Çin’de bir mahkeme tarafından bu durum için yargılanıyor.

Görülen dava sonucunda Jiankui, yasa dışı uygulamadan dolayı 3 yıl hapse mahkum edildi. Aynı zamanda, 430 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Çinli bilim insanının araştırma ekibindeki iki kişi de para cezası aldı.

Mahkeme; Jiankui ve ekibinin, bu çalışmaları şöhret ve servet aramak için yaptığını, ulusal hukuk düzenlemelerini de kasten ihlal ettiğini açıkladı. Ekibin; tıbbi etikte, etik çizgiyi aştıklarını belirterek cezayı gerekçelendirdiler.

Çoğu ülke gen düzenlemesini yasaklıyor

Bilim insanları, doğmamış bebeklerin genini nasıl düzenleyebileceğini keşfetmiş olsalar da çoğu ülke hükümeti bu duruma sıcak bakmıyor. Bu uygulamaları etik ve ahlaki gerekçelere dayanarak yasaklıyor.

Bu gen düzenlemeleri, bebeklerin bazı hastalıklara karşı daha dirençli, bağışıklık kazanmış olarak doğabilme imkanını sağlıyordu. Çalışmaların başlangıç noktası da bu nedene dayanıyordu. Sonrasında yapılan çalışmalar bu amacın dışına taştığı için hukuki boyutta etik sınırların aşıldığı yönünde görüşler arttı.

Gen düzenlemeyi çoğu ülke etik bulmuyor fakat buna sıcak bakan ülkeler de var. Bu konudaki çalışmalara onay veren devletler arasında İngiltere yer alıyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Bebeklerin genetiğini değiştiren bilim insanına hapis!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  etiklikte de insanlar dindarlar gibi davranıyor, açık büfe gibi işine ne geliyorsa onu alıp kullanıyorlar. özgürlüğü en çok veren ülke her zaman en çok kazanan ülkedir. genetik müdahalenin serbest bırakılması bence gerekli. ülkemizin ilk adım atan ülke olmasını isterdim.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  bu gün yasak olan şey 20 yıl sonra serbest olacak üstelik rekabet de olacak. genetik değişiminde etik olmayan bir şey yok aslında. hastalıklara müdahaleden tutda insan kusurlarının tümünün çözümü daha doğmadan yapılmış olacak. eğer insan bedeninde müdahale istemiyorsanız ozaman hastalanınca hastaneye de gitmeyeceksiniz yada ilaç kullanmayacaksınız. iki yüzlü olmayın dürüst oldun.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  İnsanlar hastalıklara direnç kazanırsa ilaç şirketleri para kazanamaz tabiki ceza alıcak bu tarz gelişmeleri önlemeye çalışmakta haklılar gen tedavisi temelli insan genetiğini değiştiren uygulamalar yıllardır 2002 den beri sporcular arasında yaygın wada yasak listesine bile girdi sporculara genetik yapısını değiştirip başarıdan başarıya koşarken sorun yok hastalıkları önlemeye gelince oo tü kaka

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Gattaca diye bir film bunu anlatıyor

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Atom bombası bilim midir etik midir etik nedir

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   aynen dostum, etiklikte insanalar dindarlar gibi davranıyor, açık büfe gibi işine ne geliyorsa onu alıp kullanıyorlar.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  “Eğer ki bir gün birileri hiç yoktan bir insan yaratırlarsa ( ki yapmış bile olabilirler ) bu sefer tanrının varlığı sorgulanmaya baş***** Demiş çok zeki biri yorumlarda.
  Bu güne kadar bilim insanları yoktan bir sinek bile yaratamadılar. Sineği bırak tek hücreli bir canlı bile yaratamadilar. Hiç bir zamanda yaratamayacaklar. Ancak Allah tarafından yaratılmış olanlar üzerinde bir kısım değişiklikler yapabiliyorlar/yapabilecekler.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   bu güne kadar yaratılamamış olması yaratılamayacağı anlamına gelmez…sen sana öğretileni koşulsuz kabul ediyorsun sorgulamıyorsun…ben Allah’ın varlığına inanan biriyim sadece varsayımda bulunmuştum. Hiçbir şey imkansız değildir.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    kuran’da sineğin kanadını bile yaratamazlar deniliyor..sen neyden bahsediyosun.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünyayı hatta evreni kurtarmanın tek yolu var o da insanları yok etmek maalesef öyle😃

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Cesur Yeni Dünya kitabını okumanızı tavsiye ederim. Sanki onu anlatmış gibi…

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu konular aslında çok karışık konular… Eğer ki bir gün birileri hiç yoktan bir insan yaratırlarsa ( ki yapmış bile olabilirler ) bu sefer tanrının varlığı sorgulanmaya başlayacak. Dünyayı yöneten bir ekip var bunu herkes biliyor. Ve bu durum bunların hoşuna gitmeyebilir. Çünkü insanları yönetmenin en kolay yolu dindir.

  Şimdi birileri kalkıp burada bana bir ton laf söyleyecek bundan eminim. Ama söylenenlerin hiçbiri umurumda olmayacak o yüzden boşa cevap yazmaya kalkmayın.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   çok dar bakıyorsun cahil

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Ateş olsan kendini yakarsın istediğini düşün banane

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  yıllar sonrası için bu durumun,parası olanlar için yapilan bir şey olduğunu düşünsenize,parası olmayan güçsüz ve hastalıklı,parası olan ise güçlü ve hastalıksız.. Bazen filmlerde oluyordu boyle hikayeler..

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Kendi sonumuzun başlangıcını inşa ediyoruz, sadece kendimiz de değil tüm canlılık büyük tehdit altında

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Güya hapse girdi bu adam etkisiz hâle getirildi süsü verilip içeride bu çalışma devam ***** çok deney sonrası en iyiye ,mükemmele insana ulaşma çabası olacak kesin.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  O bebekler doğunca demeyecek mi beni böyle yapanın.. ben olsam hiç o topa girmezdim jsjsjsb

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu bebekler dünyaya geldi ve isimleri saklanıyor. Devlet tarafından izlenecekler ve başarılı bir süreç olduğuna kanaat getirilirse de gelecekte uygulayacaklar gibi geliyor bana.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Bencede şuan bebekler gözlem altında durumun gidişatına bakiyolar

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence yakın geleceğin sorunlarından bir taneside bu.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Yakın geleceğin değil 2001 den beri var olan bi sorun bu yurtdışında genetiği değiştirilmiş sporcular çok var gen dopingi diye arattırısan görürsün

" Bebeklerin genetiğini değiştiren bilim insanına hapis! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bebeklerin genetiğini değiştiren bilim insanına hapis! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bebeklerin genetiğini değiştiren bilim insanına hapis! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!