Okunma

BTK açıkladı: Ulusal Mobil Uyarı Sistemi kuruluyor!


27 Ocak 2020 Pazartesi 16:04
BTK açıkladı: Ulusal Mobil Uyarı Sistemi kuruluyor!

Tüm Türkiye, 6.8 büyüklüğündeki Elazığ depreminin yaralarını sarmak için tek yürek olurken, önümüzdeki dönemde meydana gelebilecek depremlerde can ve mal kaybına karşı önlemler alınıyor. Bu önlemlerden birisi de, Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurulu’nun yönetmelik taslağını yayınladığı: Ulusal Mobil Uyarı Sistemi.

22 Ocak tarihinde yani depremden iki gün önce yayınlanan “Ulusal Mobil Uyarı Sisteminin Kurulmasına ve İşletimine İlişkin Yönetmelik Taslağı” acil durumlarda kullanıcıların coğrafi olarak belirli bölgelerde bildirimler almalarını sağlayan sistemlerin kurulması ve işletilmesine ilişkin hususların belirlenmesini içeriyor.

BTK, Ulusal Mobil Uyarı Sistemi’nin detaylarını açıkladı

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre afet ve acil durumlar ile kamu düzenine, milli güvenliğe ve ulusal siber güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlara ilişkin bildirimler ulusal mobil uyarı sistemi üzerinden yapılacak.

İlgili kurum ve kuruluşların ve kamuoyunun görüşüne açılan sistem, 4 temel bileşenden oluşuyor. Yukarıda belirttiğimiz herhangi bir acil durumda coğrafi olarak belirli bölgelerdeki  kullanıcıların Mobil Alarm Sistemi (CMAS), Hücresel Yayın Sistemi (CBS), Çağrı Öncesi Anonsu ve SMS yöntemlerinden en az birisi ile bildirim almaları sağlanacak.

Bu 4 temel bileşeni biraz daha detaylı açıklamak gerekirse;

Mobil Alarm Sistemi (Commercial Mobile Alarm System – CMAS) afet durumlarında, gerekli teknik özellikleri karşılayan cihazlara sahip kullanıcıların bildirimler almalarını sağlayan sistem.
Çağrı Öncesi Anonsu, mobil elektronik haberleşme şebekesinde çağrı başlatılmadan önce arayan aboneye dinletilen ses kaydını.
Hücresel Yayın Sistemi (Cell Broadcast System – CBS) ise aynı anda belirli bir bölgedeki bütün kullanıcılara metin tabanlı mesaj iletilmesini

sağlayan teknolojiyi ifade ederken, SMS’in ne olduğunu zaten herkes biliyor.

Farkındalık sağlayamak ve kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla yılda en az 1 bildirim ile sistemin çalıştığı test edilecek. İşletmeciler sistem tarafından bu dört yöntem ve çağrı öncesi anonsu ile kendilerine gönderilen bildirimlerin, eksiksiz ve ücretsiz olarak gönderilmesini sağlayacak teknik altyapıyı, yönetmeliğin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren 3 ay içerisinde kurmak ve işletmekle yükümlü olacak.

Mobil Alarm Sistemi yöntemi ile yapılacak bildirimler; devlet düzeyinde uyarılar, hayati riskler ile ilgili uyarılar ve kayıp/kaçırma duyuruları olmak üzere üç farklı kategoride yapılabilecek

Bildirimler en az 160, en fazla 360 karakter uzunluğunda olacak. İşletmeci gönderilen bildirimleri, azami 1 dakika içerisinde işleyerek kullanıcılara iletilmek üzere yayımlayacak.

Ulusal mobil uyarı sistemi kapsamında çağrı öncesi anonsu yöntemiyle yapılacak bildirimler ise tüm Türkiye’de yayımlanacak.  Çağrı öncesi anonsu içeriğinin süresi ise en fazla 15 saniye.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “BTK açıkladı: Ulusal Mobil Uyarı Sistemi kuruluyor!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Aklıma rte gelecek diye enkazdan çıkartılmayan kadın geldi nedense

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  15 20 katlı binalar var çoğu yerde insanlar nasıl inecek kaçacak.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence yapılsın iyi olur

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence de artık olmalı

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İlk önce 99 dan sonra alınan deprem vergilerinin hesabını versinler,sonra kanal istanbula harcancak para yerine istanbuldaki hasarlı binaları yapıp kentsel dönüşüme başlasınlar öncelikleri kronolojik sıraya koymadan random işlerle olcak şeyler değil bunlar

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   2001 den önceki dask ların hesabıni karaoğlan ecevitten sor.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Nedir bu istemezük!
   Köprüye hayır
   Havaalanı na hayır
   S 400 e hayır
   Kanal İstanbul a hayır
   Nedeni ni buldum hıyar…..

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Bu dediklerinizi seçtiğiniz Ekrem bey yapması gerekiyor herşeyi devletten beklemeyin veeeeee işinize bakın

 6. Anonim dedi ki:

  yine rezil olacaklar…
  baz istasyonunun kitlendiği bir anda nasıl mobil iletişime geçilebilir.

  1. Anonim dedi ki:

   zeki çocuk baz istasyonları ile çalışmıyor bu sistem

   1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Nasıl çalışıyor?

" BTK açıkladı: Ulusal Mobil Uyarı Sistemi kuruluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BTK açıkladı: Ulusal Mobil Uyarı Sistemi kuruluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BTK açıkladı: Ulusal Mobil Uyarı Sistemi kuruluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "