Okunma

Çernobil yeniden enerji üretecek!


29 Kasım 2017 Çarşamba 19:00
Çernobil yeniden enerji üretecek!

Dünyanın en büyük nükleer facialarından birisi olan Çernobil, 31 yıl aradan sonra yeniden enerji üretmeye hazırlanıyor. Ukrayna hükümeti Çernobil bölgesinde güneş panelleriyle enerji üretmeyi hedefliyor.

Çernobil 31 yıl sonra devasa bir tesis ile enerji üretecek!

Tarihin en büyük nükleer facialarından olan Çernobil nükleer reaktör kazası nedeniyle koca bir şehir kelimenin tam anlamıyla ölü şehir haline gelmişti.

Aradan geçen 31 yıl sonrasında hükümet kullanılmaz halde olan bölgeden yeniden elektrik üretmek için düğmeye bastı. İlk olarak 2016 yılında gündeme gelen bu fikir, önümüzdeki ay faaliyete geçebilir.

Ukrayna hükümeti bölgeye Rodina ve Enerparc AG şirketleriyle yaptığı anlaşma neticesinde tam 100 milyon euroluk bir yatırımla dünyanın en büyük güneş enerji santralini kurmayı planlıyor.

Rodina ve Enerparc AG şirketlerinin yanı sıra Ukrayna hükümetiyle görüşme yapan dünyanın her tarafından 60 şirketin olduğu söylendi. Önümüzdeki yıl kurulumuna başlanılacak ilk güneş panelleri 1 MW gücünde olacak.

Proje tamamlandığında ise bölge tam 1GW gücünde enerji üreten dev bir arsa halini alacak. Ancak bölgenin reaktörlere sadece 100 metre uzaklıkta olması nedeniyle de güvenlik endişeleri de bulunmuyor değil.

Hükümet ise bu konuda tehlikeli bölgenin artık eskisine göre daha düşük bir bölgeyi kapladığını ve bu durumun artık endüstriyel gelişmelere olanak tanıdığını belirtiyor. Panellerin kurulumunda ise radyasyona karşı güvenliğin en iyi şekilde sağlanacağının sözünü Ukrayna hükümeti veriyor.

:: Siz Çernobil’in yeniden enerji üretmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Çernobil yeniden enerji üretecek!”

  1. Kerim dedi ki:

    Bunu avrupa birligi fonluyor. O yerlestirilen fotograftaki oval ortu radyasyonun yayilmasini sabit tutmak icin olusturulmus bir ortu. Lakin gene de radyasyon sizimi olacaktir, otru tamamlandiginda dahi. Benim duydugum sadece ortu 200 milyon Euro maliyetli idi. Gene de bir daha arastirmam gerek.

" Çernobil yeniden enerji üretecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çernobil yeniden enerji üretecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çernobil yeniden enerji üretecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "