Çernobil yeniden enerji üretecek!


29 Kasım 2017 Çarşamba 19:00
Çernobil yeniden enerji üretecek!

Dünyanın en büyük nükleer facialarından birisi olan Çernobil, 31 yıl aradan sonra yeniden enerji üretmeye hazırlanıyor. Ukrayna hükümeti Çernobil bölgesinde güneş panelleriyle enerji üretmeyi hedefliyor.

Çernobil 31 yıl sonra devasa bir tesis ile enerji üretecek!

Tarihin en büyük nükleer facialarından olan Çernobil nükleer reaktör kazası nedeniyle koca bir şehir kelimenin tam anlamıyla ölü şehir haline gelmişti.

Aradan geçen 31 yıl sonrasında hükümet kullanılmaz halde olan bölgeden yeniden elektrik üretmek için düğmeye bastı. İlk olarak 2016 yılında gündeme gelen bu fikir, önümüzdeki ay faaliyete geçebilir.

Ukrayna hükümeti bölgeye Rodina ve Enerparc AG şirketleriyle yaptığı anlaşma neticesinde tam 100 milyon euroluk bir yatırımla dünyanın en büyük güneş enerji santralini kurmayı planlıyor.

Rodina ve Enerparc AG şirketlerinin yanı sıra Ukrayna hükümetiyle görüşme yapan dünyanın her tarafından 60 şirketin olduğu söylendi. Önümüzdeki yıl kurulumuna başlanılacak ilk güneş panelleri 1 MW gücünde olacak.

Proje tamamlandığında ise bölge tam 1GW gücünde enerji üreten dev bir arsa halini alacak. Ancak bölgenin reaktörlere sadece 100 metre uzaklıkta olması nedeniyle de güvenlik endişeleri de bulunmuyor değil.

Hükümet ise bu konuda tehlikeli bölgenin artık eskisine göre daha düşük bir bölgeyi kapladığını ve bu durumun artık endüstriyel gelişmelere olanak tanıdığını belirtiyor. Panellerin kurulumunda ise radyasyona karşı güvenliğin en iyi şekilde sağlanacağının sözünü Ukrayna hükümeti veriyor.

:: Siz Çernobil’in yeniden enerji üretmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Kerim
Kerim
3 yıl önce

Bunu avrupa birligi fonluyor. O yerlestirilen fotograftaki oval ortu radyasyonun yayilmasini sabit tutmak icin olusturulmus bir ortu. Lakin gene de radyasyon sizimi olacaktir, otru tamamlandiginda dahi. Benim duydugum sadece ortu 200 milyon Euro maliyetli idi. Gene de bir daha arastirmam gerek.

" Çernobil yeniden enerji üretecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çernobil yeniden enerji üretecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çernobil yeniden enerji üretecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!