Chrome ve Edge eklentileri tehlike mi saçıyor?


18 Aralık 2020 Cuma 17:00
Chrome ve Edge eklentileri tehlike mi saçıyor?

İnternet tarayıcıları için eklentiler, kullanıcı deneyiminin olmazsa olmaz parçalarından biri. Firefox ile başlayan bu çılgınlık, Chrome ve Edge eklentileri ile devam ediyor. Avast ise yeni yayınladığı raporda, tarayıcı eklentilerinin kişisel veri hırsızlığı yaptığını ortaya koydu. Peki ama ne tür eklentiler tehlike saçıyor?

Bazı Edge ve Chrome eklentileri kişisel veri hırsızlığı yapıyor

Avast tarafından açıklanan verilere bakılırsa, eklentiler özellikle kullanıcı verilerini izinsiz olarak toplayabiliyorlar. Şu an için bilinen ve çok kullanılan eklentiler için böyle bir tehlike ortaya çıkmış değil.

Ancak Instagram, Facebook, Vimeo ve Rus Facebook‘u VK gibi sosyal medya siteleri için kullanılan bazı eklentilerin arka planda çalışıp, kişisel verilere erişmeye çalıştığı tespit edildi.

Avast, tehlikeli bu eklentilerin 3 milyon indirme sayısına ulaştığını da açıkladı. Toplam 28 eklenti için tehlike tespit eden Avast, Instagram video indirme, Instagram hikaye indirme, Vimeo video indirici, Facebook video indirici gibi JavaScript temelli bazı eklentilerin kötü amaçlı kodlar içerdikleri ortaya çıktı.

Ancak şu an için Avast bu eklenti listesini yayınlamış değil.  Buna karşın sosyal medyadan video indirme için kullanılan Chrome ve Edge eklentileri, kişisel veri hırsızlığı için daha çok kullanılıyor gibi görünüyor.

Aslında Edge ve Chrome eklenti mağazaları için yüklenen eklentiler, hali hazırda virüs taramasından geçiyor. Peki ama nasıl oluyor da kişisel veri hırsızlığı yapan tarayıcı eklentileri mağazalarda yayınlanabiliyor?

chrome eklentileri, edge eklentileri, kişisel veri hırsızlığı, video indirme için chrome eklentileri

Avast araştırmacısı Jan Rubin, bu eklentilerin ilk yayınlandıklarında bu tür özellikleri olmadıklarına inanıyor. Rubin yapılan tahminlere göre eklentilerin sahipleri popüler olduktan sonra bu yazılımları ya farklı amaçlarla kullanıyor ya da başka birilerine devredebiliyor.

Avast tarafından yapılan bu araştırmaya göre, virüs bulaşmış JavaScript tabanlı bu eklentiler, bir kişinin bilgisayarına daha da fazla kötü amaçlı yazılım indirmeyi mümkün kılan kötü amaçlı kod içeriyor.

Ayrıca, kullanıcının eklentiyi indirdikten sonra tıkladıkları tüm bağlantıları da değiştirebiliyorlar. Örneğin, Google’da yapılan aramalarda bile bu değişen bağlantıların kullanıcıları kimlik hırsızlığı yapan sitelere yönlendirdiği ortaya çıktı.

Tarayıcılara yeni özellikler katan bu üçüncü parti yazılımlar aynı zamanda Chrome ve Edge gibi popüler tarayıcıların yeni güncellemeleri için de ilham kaynağı oluyor. Eklentiler her ne kadar internette kullanıcı deneyimini artırsa da, ne yazık ki gün geçtikçe büyüyen bu eklenti seçenekleri kontrolden çıkmış gibi görünüyor.

Avast, kullanıcıların virüs taraması yaparak mevcut ve yeni indireceği eklentilerini kontrol etmelerini öneriyor. Özellikle de video indirme için Chrome ve Edge eklentileri kullanıyorsanız daha dikkatli olmanız gerekebilir. Bu tür eklentiler kullanıyorsanız deneyimlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.
Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Eklentileri listeleseydiniz keşke

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

İyi de eklentilerin isimleri ve yayıncısı kim? Bilelim de varsa silelim…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Eklentiden kasıt onalrın mağazasından indirilen programlarmı acaba

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Chrome’u kullanmayın. Edge bile ondan daha hızlı, yazıklar olsun

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

dostum yanlış anladın sanırım bu eklentiler hem Chrome’da hemde Edge’de var

" Chrome ve Edge eklentileri tehlike mi saçıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Chrome ve Edge eklentileri tehlike mi saçıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Chrome ve Edge eklentileri tehlike mi saçıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)