Okunma

Çocuklarda Mobil Kullanım Hızla Artıyor!


28 Ekim 2013 Pazartesi 12:00
Çocuklarda Mobil Kullanım Hızla Artıyor!

2013 yılına girmemizle birlikte yapılan araştırmalar, 2 yaş ve altındaki çocukların daha tam uzun cümleler kurarak konuşmaya başlamadan bile önce akıllı telefon ve tabletlerle tanıştığını ve kullandığını gösteriyor.

Teknolojinin hızla gelişmesi ve mobil cihazların hayatımıza adaptasyonu sayesinde yalnızca yetişkinler ya da gençler değil, 2 yaş ve altı çocukların da (bebeklerin de demek daha mantıklı olabilir.) mobil cihazlarla tanıştığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Common Sense Media‘nın yaptığı araştırmalar 2 yaş ve altındaki bebeklerin yüzde 38’inin mobil cihazları oyun oynamak, videolar izlemek ya da diğer medya tabanlı uygulamalar için kullandığını gösteriyor. Bu rakamın 2011 yılında yalnızca yüzde 10’da olduğunu düşünecek olursak, 2 yaş ve altı bebeklerin teknoloji kullanımı konusunda hızla ilerledikleri ortaya çıkmış oluyor.

Araştırmalara göre 8 yaşına gelen çocukların yüzde 72’si bu yaşa kadar mutlaka akıllı telefon, tablet ya da benzeri bir mobil cihazı kullandığını gösteriyor.

Common Sense Media’nın kurucusu ve CEO’su Jim Steyer, “Dijital çağın başladığını bu verilere bakarak rahatlıkla söyleyebiliriz.” açıklamasıyla dünyada dijital çağın tam anlamıyla başladığına inandığını belirtmiş.

Son olarak araştırmalara baktığımızda 2 ve altındaki yaşta bebeklerin televizyon izleme oranları yüzde 66 olarak görünüyor. Bu da 2011 yılından bu yana hiçbir değişiklik olmadığını ortaya koyuyor. Aynı şekilde bilgisayar kullanım oranı yüzde 4’ten yüzde 10’a tırmanırken, DVD izleme oranı ise düşmeye başlamış. 2011 yılında çocukların yüzde 52’si DVD medyaları kullanırken, bu rakam 2013 yılında yüzde 46’ya gerilemiş.

:: Çocukların tablet ve akıllı telefonlara olan bu ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

 
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Çocuklarda Mobil Kullanım Hızla Artıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  2 yaşındaki cocuğa ne verirsen onunla oynar. ne anlayacak tabletten uygulamadan. onu görüyorlar onu veriyoruz haliyle istiyorlar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  biz teknolojiyle geç tanıştık daha iyi oldu şimdiki çocuklar sokakta top oynamak yerine pes oynuyorlar 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ufacık çocuklara tablet vs veriliyo çok zararlı bence

 4. Dea dedi ki:

  Çocukların Erken Yaşta Bu Şekilde Teknoloji İle Tanışmaları Bence Hiç Doğru Değil

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bence her nesilde daha da kötüye gidiyoruz hadi bakalım hayırlısı

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Çocuklara susması için eline tablet vermektense onlarla güzel oyunlar okusak, hikayeler anlatsak daha güzel olmaz mı. Biz çocukken daha iyi büyümüşüz iyi ki. En azından elimizde biberon vardı.

 7. faruksio dedi ki:

  2 yaşındaki çocuğa ağlıyor diye susturmak için ellerine tablet veriyorlar görüyorum daha çocuk hatta bebek konuşmayı tam bilmiyor elinden tablet eksik değil anne ve babalara doğru yolun gösterilmesi gerek

 8. SDN Okuru dedi ki:

  12yaşın altı çocuğun eline telefon vermek zararlı bilim insanları 12 yaşından sonra cep telefonuna izin verin diyor %100 doğru olanı çocuk 12yaşından sonra cep telefonu kullanmalı öncesi veren ebeveynlerin ciddi bir eğitime ihtiyacı var.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Benim 5 yaşında kardeşim var Playstation 3 te fps oyunlarını bile ***** scart ve HDMI fonksiyonlarını kendisi ***** PS3 oynayacağı zaman biliyorki HDMI yı seçecek işte televizyon izlemek istiyorsa biliyorki scart bölümüne geçecek 🙂 izlemek istediği çizgi filmlerinin kanallarını uydu kumandasından basıp ***** youtube ye girip örümcek adamın videolarını ***** kendi açıp kapatıyor internetten oyunlarını kendisi açıp ***** müzik açıp ***** telefonu artık eline almı***** daha cezbedici geldi ona.

 10. jack bauer dedi ki:

  bizim 4 e giden yiğen babasına tablet diye tutturmuşdu şimdi aldılar sadece oyun oynayıp kapatıyor elinde ziyan oluyor alet.

 11. pcwolf dedi ki:

  Beynin gelişmesini engellediğini duymuştum…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  ***** gibi konsepler ile cocukların mobil uygulamalarda geçirdigi zamanı düzenleyebilirsiniz..

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Çok doğru bi araştırma bence . Benim 2 yaşında oğlum var asus tableti elinden alamıyoruz, bütün uygulamarı rahatlıkla açıp kapatabiliyor.

" Çocuklarda Mobil Kullanım Hızla Artıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çocuklarda Mobil Kullanım Hızla Artıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çocuklarda Mobil Kullanım Hızla Artıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "