Okunma

Çok çekirdekli işlemciler için önemli gelişme!


02 Kasım 2016 Çarşamba 06:30
Çok çekirdekli işlemciler için önemli gelişme!

Intel ile North Carolina State University iş birliği sayesinde, mikro işlemci çekirdekleri arasındaki alt optimal iletişim sorun olmaktan çıkıyor. Nasıl mı?

Çok çekirdekteki performans kaybına son!

Önceleri çip üreticilerinin performansı arttırma arayışı sebebiyle daha fazla çekirdek kullanımına yüklendikleri bir gerçek. Bu anlamda modern bilgisayarlar ve cihazlar, çift çekirdekli ve dört çekirdekli çipler ile donatılıyor.

Öte yandan ölçeklendirmede 8, 10, 16 ve daha fazla çekirdek aşıldığında verim düşüyor. Yazılım da doğru şekilde ayarlanmazsa çoklu çekirdeğe sahip işlemcilerde hıza ciddi anlamda darbe vuran sıcak noktalar kaçınılmaz oluyor.

Peki, bu durum nasıl aşılacak? Bunun için, işlemci çekirdeklerinin birbiriyle uyum içinde çalışmasını sağlamak gerekiyor ancak süreç, çekirdeklerin poliferasyonuna ciddi anlamda ek yük getiriyor. Çözümün ise yazılım kuyruğunu donanıma taşımak olduğu düşünülüyor.

16-11/01/intelmc02.jpg

Üç basit adım…

Araştırmacılar bu düşünceden yola çıkarak üç çoklu aşamalı yazılım kuyruğu operasyonunu etkili bir şekilde üç basit komuta indirmeyi başarmışlar. Bu aşamalar ise; kuyruğa veri ekleme, kuyruktan veri alma ve veriyi daha sonra gerekecek olan yerin yakınına koyma.

Bir donanım kuyruğu yönetim cihazı ya da kısaca QMD ile veri işleme simülasyonları kullanılarak görevlerin gözle görülür şekilde arttığı ifade edilirken, yine bu cihazla daha fazla çekirdeğin güçlü kazanımlar gösterdiğinin altı çiziliyor. Örnek olarak ise, QMD ile birlikte 16 çekirdekli bir işlemcinin 20 kat daha hızlı olduğu belirtiliyor. Ek olarak QMD’nin birden fazla çekirdekten küme halinde veri çekme yeteneği de bulunuyor.

Ayrıca QMD mantığının diğer çekirdek iletişimlerine bağlı işlevleri idare etmesi için de çalışmalar bulunuyor. Şimdiye kadarki testlerde başarı da sağlanmış durumda.

Bakalım Intel, QMD mantığı gelecek nesil işlemcilerde yer alacak mı?

:: Sizce, Intel’in QMD mantığının işlemcilerde yer alması ne zaman gerçekleşir?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Çok çekirdekli işlemciler için önemli gelişme!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  10 yıl sonra anca satışa sunulur.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Her sene otomatık ıntel %10 dıyor 3-4yılda yenı sıstem getırıyor amd orta segmentı ıntel ust segmentı toplamıs 3 bır son kullanıcı oem ıslemcı markası sart tekellesen fırmalar amd ye konsolu bırakmıs durumda eskıden cyrax vardı gıttı keske kalsaydı rekabet olmadıgından mıllet yıllardır ZEN AMD yı beklıyor hıc umutlanmayın derım

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ooo teknoloji alırım bi dal

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yahu bırakın bu para tuzağı işlerini 10 yıllık pcye takın ssd son model pc gibi işinizi yapın hemde 100 150 liraya maliyetle

 5. SDN Okuru dedi ki:

  haber varama sanki tıp dilinde. anlayacaağımız şekilde yazsanız mevcut pc lere mi gelir yoksa bu özelliti destekleyen yeni anakart+işlemcilere mi?

" Çok çekirdekli işlemciler için önemli gelişme! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çok çekirdekli işlemciler için önemli gelişme! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çok çekirdekli işlemciler için önemli gelişme! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "