ÇOMÜ’den dünyada bir ilk! 8 dakikada tanı koyan kit


08 Eylül 2020 Salı 23:59
ÇOMÜ’den dünyada bir ilk! 8 dakikada tanı koyan kit

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından üretilen COVID-19 tanı kiti gündeme damgasını vurdu. Çift antikorlu bir yapıya sahip olan bu kit, virüsü sadece 480 saniyede tespit ediyor.

İlgili gelişmeyi ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Sezgintürk duyurdu. Bu proje, ÇOMÜ Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) tarafından ‘İleri Araştırma Projeleri’ kapsamında geliştirildi.

ÇOMÜ COVID-19 tanı kiti ile dünyada bir ilke imza attı

İki farklı antikoru tek bir test kitinde barındırmayı başaran ÇOMÜ, bu kitin patentini almak ve seri üretime geçmek için hazırlıklara başlayacak. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, kitin yüzde 100 oranında verimlilik sağladığını söyledi.

Geçtiğimiz mart ayından beri yürütülen bu çalışmadan gurur duyan ÇÖMÜ yönetimi hem Türkiye hem de diğer ülkeler için aşı çalışmalarına katkıda bulunmaya devam edecek. ÇOMÜ Rektörü bu kit hakkında şu sözleri söyledi:

“Bugün burada projemizin sonuçlarını açıklıyoruz. O da Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Mustafa Kemal Sezgintürk hocamızın COVID-19 ile ilgili geliştirmiş olduğu bir test sonucu. Bilimsel araştırma projelerimizden desteklenen bu projedeki ilginç olan şu: Türkiye’de değil, dünyada ilk defa yapılan bir test çünkü dünyada bir antikor testi bulunuyor.”

ÇOMÜ COVID-19 tanı kiti

“PCR’larda biliyorsunuz doğruluk oranı yüzde 63 oranında değişiyor. Yani yüzde 40 civarında bir yanılma payı var ama hocamızın geliştirmiş olduğu bu testle kısa bir sürede yani 5-10 dakika içerisinde yüzde 100 bir sonuç elde ediliyor. Daha sonraki dönemde de COVID-19 geçirip geçirmediğini de tespit ediyor.”

“COVID-19 ise bunu ortaya koyan bir test. Hızlı sonuç veriyor ve yüzde yüz sonuçlu bir test. Dünyadaki uygulamalar, daha çok tek protein üzerinde yapılan bir çalışma ama bizim hocamız iki protein üzerinde çalışmasını yürütüyor. Bundan dolayı ayrı bir özelliği var. Biz bu proje ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak gerçekten övünç duyuyoruz.”.

Prof. Dr. Mustafa Kemal Sezgintürk ise bu konu hakkında şöyle konuştu: “Son aylarda yaşadığımız salgın, bizi de bu konularda bir şeyler yapmaya itti. Mart ayının ortasından itibaren tamamen üniversitemizin öz kaynaklarıyla yürüttüğümüz çalışma ile insanın bağışıklık sisteminde oluşturduğu antikorları hedef alan bir test kiti geliştirdik.”

COVID-19 tanı kiti

Çok kısa sürede (8 dakikada) sonuç veren ve şu anda hâlihazırda piyasadakilerden çok daha kesin ve doğru sonuçlar veren bir kit haline geldi proje ürünümüz. Şu an hâlihazırda dünya piyasasında satılan kitlere baktığımızda hepsi de sadece tek bir antikoru hedef alır ve onun üzerinden sonuç verir ama bizim geliştirdiğimiz kitin en önemli üstünlüğü ve avantajı virüse özel iki farklı antikoru tespit ediyor olması.”

“Çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Birkaç hafta içerisinde gerçek kan örnekleri üzerinde yapacağımız optimizasyon çalışmaları da bitecek. Ondan sonra inşallah kullanıma hazır hale gelecek kitimiz. Örneklerimizde yüzde yüze yakın bir doğrulukta sonuç aldığımızı söyleyebilirim.”.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “ÇOMÜ’den dünyada bir ilk! 8 dakikada tanı koyan kit”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Alnınızdan öpüyorum sizi

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  İnşallah dedikleri gibidir ve en kısa sürede kullanıma sunulur. Bilmem kaç günde bir ihtimal doğru sonuç veren testlerden kurtulmak lazım artık.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu projede emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. M.Kemal ATATÜRK “BENİ TÜRK HEKİMLERİNE EMANET EDİN ” diye boşuna söylemediğini bir kez daha ispatlamış oldunuz.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Helal

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Allah basirili kilsin.
  Insanlara faydali olan.
  Iyi insandir.
  Asisida bulunsaydi hayirliyla.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  O beğenmediğiniz her yere açıldı diye yaygara yaptığınız üniversitelerimiz Allahın izniyle birşeyler başarma yolun caba içerisindeler. Rabbim çabalarımızı boşa çıkarmasın.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  bir an için çorlu mühendislik zannettim heycanlandım bende helal olsun adamlara

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  tanı kitlerini öğrencilerin okula gitmeden evde kullanmaları sağlanarak eğitim öğretim devam ettirilebilir devlete bunun bir yükü olmaz

" ÇOMÜ’den dünyada bir ilk! 8 dakikada tanı koyan kit konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ÇOMÜ’den dünyada bir ilk! 8 dakikada tanı koyan kit ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ÇOMÜ’den dünyada bir ilk! 8 dakikada tanı koyan kit ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 2. 2 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!
 3. 3 SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası! SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası!
 4. 4 Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır? Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır?
 5. 5 Apple için özel olarak üretilen kol inceleme! Apple için özel olarak üretilen kol inceleme!
 6. 6 İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video! İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video!
 7. 7 Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz? Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz?
 8. 8 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu? 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu?
 9. 9 PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor? PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor?
 10. 10 Sadece 8 dakikada Apple etkinliği özeti! Sadece 8 dakikada Apple etkinliği özeti!