Okunma

Deepfake çok daha korkunç bir şekilde dönüyor!


12 Eylül 2018 Çarşamba 10:46
Deepfake çok daha korkunç bir şekilde dönüyor!

Hatırlarsanız bundan aylar önce, yapay zeka ile çalışan “Deepfake” projesi, videolardaki yüzleri değiştirebiliyordu. Kısa sürede bu programla oluşturulmuş olan videolar her yerden yasaklanmış, hatta videoların sahte olup olmadığının anlaşılması için bazı şirketler milyonlarca dolarlık anti teknolojiler geliştirmişti. Kısa sürede üstü örtülen bu program, aslında hiçbir yere kaybolmadı, çok daha korkunç bir şekilde geliyor: CycleGAN

CycleGAN her şeyi değiştirebilir!

Daha önce Deepfake, sadece insan yüzlerini bazı kısıtlamalar ve eksiklikler ile değiştirebilmekteydi. Bugün Carnegie Mellon Üniversitesi’nde bulunan araştırmacılar, bu teknolojiyi çok çok daha ileri bir seviyeye taşıdı, öyle ki yapılabilenler inanılmaz seviyede.

Deepfake” videoları için kullanılan yöntemden çok daha farklı bir yöntem kullanan CycleGAN, her kareyi öğrenip diğerine benzetmek yerine yüz hareketlerini ve mimiklerini öğreniyor. Siyah beyaz kaydedilmiş bir videodaki yüz hareketlerini, renkli bir videoya aktarabiliyorsunuz.

Yeni nesil Deepfake olarak adlandırabileceğimiz CycleGAN’ın en korkunç özelliklerinden biri ise, yüz hareketlerini öğrendiği için söylemediğiniz şeyleri söylemişsiniz gibi yapabilecek olması!

Bugün yayınlanan yeni Recycle-GAN projesi, tamamen yüz hareketlerine odaklanmış durumda. Diğer yapılabileceklere bakıldığında ise kelimeler kifayetsiz kalıyor, sonuçları aşağıdan bizzat kendiniz inceleyebilirsiniz. (Soldakiler giriş, sağdakiler çıkış resimleri)

Köpek > Kedi – Kedi > Köpek

cycleGAN 1

Fortnite > PUBG

cyclegan 2

Ünlü ressamların resim tarzlarını öğrenen yapay zeka, fotoğraflarınızı seçmiş olduğunuz ressam çizmiş gibi değiştiriyor:

Bir çiçeği başka bir çiçeğe dönüştürüyor:

cyclegan-4

Çizimleri belirlenen nesneye çevirebiliyor:

cyclegan-5

Projenin yapımcıları ise yaptıkları proje hakkında “Bu teknolojiyi filmlerde kullanmak için hazırladık. Zahmetsizce, karışık film sahnelerini hazırlayabilmek temel amacımız.” demekte. Sonuç olarak, bundan sonra internette gördüğümüz içeriklerin aslında tamamı ile sahte olabileceklerini unutmamamız gerekiyor. Özellikle bu teknoloji geliştikçe, sanal ve gerçeklik birbirinden ayırt edilemez hale gelecek.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Deepfake çok daha korkunç bir şekilde dönüyor!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Arkadaşlar Linux işliyor Windows işlemiyor

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu programı nereden bulabilirim?
  Hangi cihazlar destekliyor?

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gal gadot güzel kadın

 4. Anonim dedi ki:

  bu teknoloji film ve oyun sektöründe çoktandır var gidin bakın oyun yapım aşamasına bakında aynısı

 5. Anonim dedi ki:

  Goooool

 6. Anonim dedi ki:

  bu teknolojiyi kullanarak, olmamış olayları olmuş gibi gösterip, savaş bile çıkarabilirler…

 7. Anonim dedi ki:

  korkuya mahal yok… her teknolojinin üstesinden gelirler… yakında deepfake videolarını tespit eden yeni bir yazılım yapar onu satarlar :))))

  1. Anonim dedi ki:

   kesinlikle öyle

 8. Anonim dedi ki:

  Resimdeki kızın adı ne 😀

" Deepfake çok daha korkunç bir şekilde dönüyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Deepfake çok daha korkunç bir şekilde dönüyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Deepfake çok daha korkunç bir şekilde dönüyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "