Okunma

Dünyanın en büyük elektrikli aracı!


16 Eylül 2017 Cumartesi 17:00
Dünyanın en büyük elektrikli aracı!

Gelişmiş ülkeler ve şirketler, önümüzdeki on yıl boyunca benzinli ve dizel motorlu araçların kullanımını sonlandırarak, elektrikli araçlara geçmeyi planlıyor. Elektrikli araçlara geçiş sadece bireysel araçlarda değil, ağır tonajlı araçlarda da gerçekleşiyor.

Elektrikli Komatsu HD605-7

İsviçre şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum, dev bir damperli aracı dünyanın en büyük elektrikli aracı haline gelecek şekilde dönüştürdüğünü duyurdu. 45 ton ağırlığında ve 65 ton yük taşıma kapasitesinde olan Komatsu HD605-7 model araç, tam yükte 110 ton ağırlığa ulaşabiliyor.

Günde 20 kez vadi içinde malzeme nakliyesi yapan aracın dizel motoru değiştirildi ve araca piller eklendi. Kamyon fren yaptığında ortaya çıkan ısı enerjisini boşa harcamamak için enerjiyi topluyor ve pilleri şarj etmek için kullanıyor. Araçta devasa bir pil sistemi kullanılıyor. 1,440 nikel-manganez kobalt hücresinden oluşan pil sistemi toplamda 4.5 ton ağırlığında. Güvenlik ve performansının yüksek olması nedeniyle nikel-manganez kobalt hücrelerin seçildiği belirtiliyor.

17-09/16/elektrikli-arac-komatsu-shiftdelete.jpg

Yeni aracın testleri olumlu sonuçlanırsa, benzer şekilde 8 dizel aracın daha elektrikli araca dönüştürülmesi planlanıyor. Geliştirme çalışmaları, özellikle egzoz gazı ve gürültüsüne hassas alanlarda büyük ölçekli inşaat ekipmanlarının kullanımına imkan sağlayacak.

:: Dünyanın en büyük elektrikli aracı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Dünyanın en büyük elektrikli aracı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Aşağıya harfiyat alanına inene kadar fren yerine epey şarj doldurur he 🙂

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Yaw kaç ton makina bi o kadar sırtına yük. pille nasi olacak verim alamaz gibime geliyor imkansız gibi diesel olmazsa olmaz

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Bunlardaki dizel motorlar jenerator görevi görüyordu. Çıkarıp yerine pil koymak yakıt parasından kurtulmanın mantıklı bir yolu ki elektirik daha ucuz…

" Dünyanın en büyük elektrikli aracı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın en büyük elektrikli aracı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın en büyük elektrikli aracı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "