Dünyanın en güçlü şanzımanı!


07 Eylül 2017 Perşembe 09:00
Dünyanın en güçlü şanzımanı!

Havacılık, güç sistemleri ve savunma sektöründe faaliyet gösteren Rolls-Royce, Power Gearbox ile dünyanın en güçlü havacılık şanzımanı çalışmasına imza atıyor. Dünya rekorunu kırması planlanan havacılık şanzımanı, şu ana kadar yapılan testlerde başarılı oldu.

UltraFan motor için geliştirildi

Yüksek güçlü motorlar için geliştirilen havacılık şanzımanı, tam gazla çalışan yaklaşık 400 adet aile otomobilinin gücünü kontrol edebiliyor. Şanzıman, Rolls-Royce’un yeni nesil UltraFan motorunun anahtar parçasını oluşturacak ve tüm itme kuvvetleri boyunca etkin bir şekilde çalışmasına izin verecek.

Şirket, 70.000 hp (52.199 kW) güçte başarılı ile gerçekleştirilen testler sonunda 100.000 hp (74.570 kW) güçte şanzımanı denemeyi amaçlıyor. UltraFan motorunda kullanılacak olan bu şanzıman, türbin ve fanlar arasında daha yüksek verimlilik sunarak, motorun uçuş boyunca ideal hızda kalmasını sağlayacak. Ayrıca bu çalışma, daha güçlü motorların üretilmesinin önündeki bir engeli de kaldırmış oluyor.

17-09/07/uzay-vites-kutusu-shiftdelete.jpg

UltraFan motorun 2025’te piyasaya sürülmesi hedefleniyor. Motorun, mevcut nesil Rolls-Royce Trent motorlarından yüzde 25 daha verimli olması bekleniyor. Geliştirilen güçlü havacılık şanzımanı, bu motorun piyasa sürülmesini daha da kolaylaştıracak.

:: Dünyanın en güçlü şanzımanı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Dünyanın en güçlü şanzımanı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bırakın bu işleri kardeşim, nelerle uğraşıyorsunuz. Organik hoşaf projesi gibi projeler yapın da görelim.

" Dünyanın en güçlü şanzımanı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın en güçlü şanzımanı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın en güçlü şanzımanı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "