Okunma

Dünyanın En Küçük Sıcaklık Sensörü


08 Aralık 2015 Salı 14:30
Dünyanın En Küçük Sıcaklık Sensörü

Eindhoven Üniversitesi’nin geliştirdiği minik ve neredeyse gözle görülmesi zor olan sensör ile bulunduğunuz yerin sıcaklık değerlerini ölçmek mümkün. Bataryaya ihtiyaç duymayan bu sensör, radyo dalgalarından gücünü alıyor ve aynı şekilde bağlantı kurarak çalışıyor.

Sensör, 2 milimetre kare boyutunda olup, 1.6 miligram ağırlığa sahip. Yakınlarında bulunan bir yönlendiriciye bağlanıp, algıladığı değerleri gönderebiliyor. Çip üzerinde bulunan küçük bir anten, yönlendiriciden gelen dalgalarla bir bakıma şarj oluyor ve aktif moda geçip çalışmaya başlıyor. Sonra ise algıladığı sıcaklık değerlerini yine radyo dalgaları yardımıyla gönderiyor.

Kablosuz ve küçük bir sıcaklık ölçer

Bu sensör boya katmanı altında, sıva ve beton altında çalışabiliyor. Aslında geliştiricilerin istediği kullanım alanı da biraz bu yönde. Evlerde ve hatta özellikle akıllı evlerde binanın iç sıcaklık değerlerinin kolayca ve en iyi şekilde ölçülebilmesi amaçlanmış. Araştırmacılara göre aynı çip ile birlikte hareket, nem ve ışık da algılanabileceğinden, bu tarz sensörler de yapılabilecek. Üstelik bu sensörlerin bir hayli ucuz olması da bekleniyor. Şimdilik tahmin edilen fiyatı, TL cinsinden 60 kuruşa tekabül ediyor.

Şu anda bu sensörle ilgili tek bir sorun var o da sinyal gönderebildiği alanın 2.5 santimetre gibi aşırı kısa mesafede olması. Ancak araştırma ve geliştirme ekibi bu sinyal alanını 5 metreye çıkarmayı planlıyorlar.

:: Küçük boyutlardaki sıcaklık sensörü hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Dünyanın En Küçük Sıcaklık Sensörü”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Aklınız fikriniz telefona çalışıyor. Azıcık yaratıcı olun, kod yazın, birşeyler icat etmeye çalışın, insanlığa bir fayda sağlamaya çalışın. Adamlar müthiş bir ürün geliştirmiş. Yorumlara bak sen. Neymiş telefona koyalım da bilmem ne. Yok iPhone şöyle Samsung böyle. BlackBerry öyle. Sonra niye yerli araba yok diye atıp tutun.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonlara koyarlarsa 100$ fiyat da koyarlar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  sinyal alanı 5 m ye çıkarsa çok iyi olur…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yakında tüm telefonlara özellik olarak gelir diye düşünüyorum

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonlara koysunlar o zaman 60 kuruşsa bi boşluk bulurlar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Efsaneye giriş

 8. SDN Okuru dedi ki:

  2.5 cm brovoooo

" Dünyanın En Küçük Sıcaklık Sensörü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyanın En Küçük Sıcaklık Sensörü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyanın En Küçük Sıcaklık Sensörü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "