Okunma

Elektrik Kesilince İnternetsiz Kalmayın!


02 Nisan 2015 Perşembe 13:30
Elektrik Kesilince İnternetsiz Kalmayın!

31 Mart‘ta sabah 10.30 civarında Türkiye‘nin 1 ili hariç tüm illerde sırasıyla kesilen elektrik, akşam saatlerine kadar tam olarak gelememiş, ülke çapında neredeyse yarım gün boyunca elektriksiz kalmıştık.

Elektriksiz geçen saatler bizlere, hayatımızın ne kadar elektrik ve internete bağımlı hale geldiğini de gösteriyor. Eve pille çalışan radyonun bile bulunmaması, internet sisteminin çökmesi ve cihazların çalışmaması, insanların en basit haberlere bile erişmesini engelleyen etmenlerdendi.

15-04/02/mum.jpg

Mumlar ne güzel duruyor değil mi? Elektrik olduğunda romantik duran mumlar, elektriksiz kalınca insanın çaresizliğini gösteren detaylardan. Şimdi yeni muhtaç olduğumuz şey ise internet!

Peki elektrik kesildiğinde, dünya ile iletişiminizin kopmaması için neler yapabilirsiniz? Bu makalemizde, elektrik olmasa da yaklaşık 1 gün daha internete bağlanabilecek halde tutmanın yollarını aktaracağız.

Elektrik kesilince ne yapmak lazım?

Elektrik kesildiğinde, jeneratörün olmadığı bir yerdeyseniz, ilk başta modem çalışmadığı için internetsiz kalıyoruz. Ayrıca masaüstü bilgisayarlar, televizyonlar ve aklınıza gelebilecek haber alabileceğiniz tüm mobil olmayan cihazları kullanamıyoruz.

Elektrik kesildiğinde, yaşanan sorunlardan etkilenmemenin basit ve pahalı bir çözümü var. Jeneratör almak. Ama bu yazımızda sizlere onu önermeyeceğiz.

1- Kesintisiz güç kaynağı

İrili ufaklı, farklı boyutlarda satılan kesintisiz güç kaynakları, sadece masaüstü bilgisayarlar için gerekli bir şey gibi düşünülmesin.

15-04/02/ups.gif

Bir kesintisiz güç kaynağı, elektrik kesildikten sonra boyutuna göre değşmekle beraber güçlü bir güç kaynağıysa 1 gün boyunca ADSL ya da Fiber modemi çalıştırabilir. Böylece internet sağlayıcının hizmeti kesilmediği sürece internete girmeye devam edebilirsiniz.

Kesintisiz güç kaynağının diğer avantajı ise akıllı telefon ve notebookları şarj edebilmeniz. Özellikle kesintisiz güç kaynağı ile cihazlarınızı şarj edebilir, daha sonra mobil cihazları bir süre daha kullanabilirsiniz. Ayrıca internetsiz de kalmazsınız.

2 – Taşınabilir batarya (Powerbank)

11.000 mAh değerinde hatta bu değerlerden daha yüksek harici bataryalar, iPhone 6 Plus ve Galaxy Note 4 gibi heybetli telefonları 3 kere tam şarj edebilecek güce sahipler.

Yanınızda sürekli dolu olarak taşıdığınız bir taşınabilir batarya, 2 – 3 kere telefonunuzu şarj edebilir, ayrıca sizlere tablet kullanma imkanı da sunar.

15-04/02/ssk-powerbank.jpg

Gelişmiş powerbanklerin üzerinde iki tane USB portu bulunabiliyor. Böylece aynı anda iki tane cihazı şarj edebiliyorsunuz.

Hızlı ve verimli şarj etme adına alacağınız Powerbank’in çıkış gücünün 1.5 ya da 2 Amper seviyesinde olmasını tavsiye ediyoruz.

3 – Mobil data

ADSL ya da fiber hizmeti aldığınız ISS’in hizmeti kesildi ya da kesintisiz güç kaynağıyla çalıştırdığınız modemi çalıştıran güç bitti. Ya da kesintisiz güç kaynağınız olmadığı için hiç bu imkanı kullanamadınız.

O zaman sizin hayatınızı kurtaracak detay mobil data. Bu tip durumlarda mobil şebekelere fazlasıyla yüklenildiği için performans düşse de yeteri kadar bir performans verebiliyor. En azından Twitter akışını takip edip, habersiz kalmazsınız. 

15-04/02/mobile-data-usage-in-china-2013.jpg

Mobil dataya erişim için hotspot olarak bir telefonu kullanabilirsiniz. Bilgisayara USB’den 3G modem takabilirsiniz. Ama telefonu şarj etmeniz için illa bir taşınabilir batarya yani powerbank’e ihtiyaç duyuyorsunuz.

Alternatif bir hat sahibi olmanız da bu durumlarda hayat kurtarıcı detaylardan. Bu hat başka bir operatörden olmalı ve bir operatör çöktüğünde diğerine geçiş yapabilmeniz gerekiyor.

4 – Otomobiller

Otomobiller yakıt olduğu ve motoru çalıştığı sürece bir jeneratör gibidir. Yukarıdaki sıraladığımız powerbank ve kesintisiz güç kaynağı gibi cihazların da şarjı bittiğinde, bunları otomobillerden şarj edebilirsiniz.

15-04/02/150w-car-power-inverter-12v-dc-to-220v-ac-5v-usb-port-plusbuyer_7.jpg

Otomobillerdeki 220v çıkışları ya da çakmaklıklardaki 12v çıkışı hayat kurtarıcı durumda. Eğer arabanızda 220v çıkışı yoksa, 12v çıkışını 220v’a çeviren aparatlardan da almanızı öneririz.

5 – Ne olur ne olmaz radyosu

Ne kadar teknolojinin zirve yaptığı 2015 yılında olsak da, bir aksilik bizi çok eski yıllara geri götürebiliyor. 31 Mart’ta yaşadığımız kesinti, bir aksilik yüzünden kaynaklandı. Ya acil bir durum ya da felaket olsaydı? Haber almamız gerekiyor olsaydı?

15-04/02/radyo.jpg

İşte bu tip durumlarda çalışabilecek ve sizleri haberlerle kavuşturacak bir radyoya ihtiyaç var. 5 – 10 tane yedek pil ile beraber evinizde kılçık antenli diye tabir edilen standart el radyolarından bulundurmanız, en kötü seneryolarda bile sizin dünyadan kopmamanızı sağlar.

 

:: Büyük elektrik kesintisinde, bu ekipmanlardan hangilerini kullandınız? Ne gibi sorunlar yaşadınız?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “Elektrik Kesilince İnternetsiz Kalmayın!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ben bir aile firması ile tesadüfen karşılaşıp jeneratör bağlattım ve sorunları kökten halletim. Benim gibi düşünen varsa yanlış hatırlamıyorsam adını İdea Jeneratör den faydalanabilir bence. Ayrıca elektrikler gittiğinde tek derdiniz telefon olmasın, bu kadar bağımlı olmayın.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  kimse elektrikler kesilince kombi çalışmayacak soğuktan donacağız sonra nasıl ısınacağız düşünmüyor herlalde herkz düşmüş telefon derdine şarj bitince kombiyi power banka takarsın…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle Codegen öneriyorum. Sık sık yurt dışı seyahatlerinde bulunan biriyim. Sosyal medya da aktif olanlardanım. Şarjım olmadığında kabus oluyor her şey ilk Xiaomi aldım 1 hafta kadar kullandım sorun yoktu. Sonra birden powerbankten koku gelmeye başladı aynı zamanda ürün şişti. Allah muhafaza patlayacak gibiydi. Daha sonrasında Codegen aldım. 10400 mAh , ama gerçekten 10400 mAh . Yaklaşık 1 Ay oluyor alıp kullanalı hiç problem yaşamadım. Babam ve eşime de aldım onlarda son derece memnun olduklarını söylüyorlar. Kesinlikle Codegen diyorum!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Baz istasyonları da enerji ile çalışır. İstasyonların aküleri bittiği zaman jeneratör devreye girer ki buda yakıt miktarına göre 2-5 saat sürer. İstasyonun enerjisi bitti zaman ne mobil internet ne powerbank nede cep telefonun şarjının olması hiç bir şey ifade etmez. Uzun süreli ülke genelinde meydana gelebilecek enerji kesintileri için gereksiz bir haber olmuş bence.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  the walking deadi çok izlemişsn tolga abi biraz ara ver 😀 şaka maka önemli bunlar 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  tolga bey güç kaynakları ucuzmu araba veya diger motorlu taşıtlar ucuzmu :))
  jenertör pahalı demişsiniz
  300 liradan tutun binliraya kadar birçok jeneratör var ev tipi ve bir evin ihtiyacını karşılayacak kadar enerji üreten
  tabi jeneratör hariç diger meteryalleri anlatmaksa amacınız o yönden haklısınız ama sadece pahalı deyipte jeneratörü es geçmk de biraz yanlış

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Çantanızda mutlaka bulunması gerekli bir ürün.
  TP-LINK M5360 3G Wi-Fi Hotspot ve taşınabilir güç kaynağı.
  Seyahatlerde kullanırım diye almıştım ama kesinti günü de çok işe yaradı elbette.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  en önemlisi de trafoya girebilecek muhtemel kedilere karşı trafoya azman bir köpek yerleştirmek :)))

 9. SDN Okuru dedi ki:

  zombiler dünyayı işgal ederse ne bulundurmak lazım. kafadan indirmek gerek malum 😀

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Radyo demişsiniz iyi hoş ta kesinti sırasında TRT de gaydırı gubbak cemile çalıyordu?

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Uydu telefonu almak lazim. Hatta iphone baglantililari bile var.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bunların hepsinin de güzel bir radyasyon olduğunu unutmamak lazım…:)

 13. SDN Okuru dedi ki:

  benim telefonun 2 tane bataryası olmasına ragmen aksılık ogun 2. bataryayı şarja takmayı unutmam butun hayallerimi yıkmıstı:D

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Allahım teknoloji ne kadar ilerlemiş pover bang diye şeyler çıkmış hele güç kaynağı nedir ons bitmişem arabayı jenaratör gibi kullanmak aklım durdu he valla çok güzelsin. 😛

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Mobil demissiniz ama o gun Vodafone bizi gun boyunca yari yolda birakti iyi ki evde baska bir operator kullanan vardi 🙁

 16. SDN Okuru dedi ki:

  xiaomi 16.000 kullanıyorum iPhone 5s cihazım var 5-6 defa ful dolduruyor

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Güneş ve rüzgar enerjisi ni unutmayalım.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Powerbank tam dolu halde ne kadar süre bekleyebilir?

 19. m.meyveci dedi ki:

  Xiaominin powerbank bataryalarýný kullanan var mý 16.000 lik almayý düsünüyorumda iyi midir acaba?

 20. SDN Okuru dedi ki:

  İyi güzelde ;elektrik kesildiğinde ev telefonu çalışmıyordu(prize bağlı değil hattan alıyor)Ayrıca onu geç***** telefonun evde herzaman en hızlı ve iyi olan h+ çekerken hiç şebeke bile ç***** kadar 1 sms dahi gönderilemedi artık gerisini siz düşünün bu drumda bunları kullasak anca ışıkları yakar 😀

" Elektrik Kesilince İnternetsiz Kalmayın! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Elektrik Kesilince İnternetsiz Kalmayın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektrik Kesilince İnternetsiz Kalmayın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "