Facebook’tan antitröst davası için red talebi


11 Mart 2021 Perşembe 12:33
ABONE OL
Facebook’tan antitröst davası için red talebi

Sosyal medya devi Facebook, ABD Ticaret Komisyonu ve 48 eyalet başsavcısı tarafından açılan antitröst davası için yargıçlardan şirkete yöneltilen iddiaları reddetmesini istedi. Facebook ayrıca rekabeti yasadışı bir şekilde bastırdıklarına ve tüketicilere zarar verdiklerine dair kanıtların bulunmadığını belirtti.

Facebook antitröst davası için delil olmadığını söylüyor

Facebook tarafından yapılan açıklamada, federal mahkemeden Aralık ayında açılan davaları reddetmesi istendi. Davalar, Facebook’u rakipleriyle rekabet etmek yerine satın almak gibi etiğe aykırı işlemlerle suçluyor. Federal eyalet ve düzenleyicileri ise, Facebook’un Instagram ve WhatsApp’ı devre dışı bırakması için potansiyel olarak emir vermesini istiyor.

facebook-antitrost-davasi-icin-red-talebi-istedi

Sosyal medya şirketi 2012 yılında Instagram’ı 1 milyar dolar, WhatsApp’ı da 2014’te 19 milyar dolar karşılığı bünyesine katmıştı. Facebook ayrıca blog gönderisinde “Hükümet her gün karşılaştığımız şiddetli rekabetin gerçeklerini görmezden geliyor ve hiçbir satışın nihai olmadığına dair tehlikeli bir mesaj gönderiyor” ifadelerini kullandı.

Açılan davada Facebook, düzenleyiciler, kanun koyucular ve şirketin kullanıcı gizliliğini korumak ve yanlış bilgilerle mücadele etmek için yeterince bir şey yapmadığını söyleyen incelemelerle karşı karşıya kaldı. Firma ise Federal Ticaret Komisyonu’nun davasını reddetmek için geçerli bir pazar tanımlanmadığını, ayrıca fiyatların arttığına dair delilin olmadığını söyledi.

Facebook kullanıcılarının siteyi kullanmak için bir abonelik ücreti ödemesi gerekmiyor. Çünkü site, reklam satışlarından para kazanıyor. Açılan davalar da Facebook’un rekabeti engelleyici taktiklerle tüketiciler için daha az seçeneğe yol açtığını söylüyor. Zira kullanıcıların verilerini başka bir sosyal medya ağına taşıması zor gözüküyor. Çünkü önemli firmaların birçoğu zaten Facebook’un elinde.
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Facebook’tan antitröst davası için red talebi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan antitröst davası için red talebi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan antitröst davası için red talebi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  2. 2 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  3. 3 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  4. 4 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  5. 5 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  6. 6 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  7. 7 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  8. 8 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  9. 9 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  10. 10 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!