Facebook’a 4.7 milyon dolarlık ceza


06 Ocak 2021 Çarşamba 17:22
Facebook’a 4.7 milyon dolarlık ceza

İtalya’nın Milano kentindeki bir temyiz mahkemesi, dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook‘un, “Yakındakiler” özelliğini üçüncü taraf bir uygulamadan kopyaladığı gerekçesiyle Business Competence adındaki İtalyan bir yazılım geliştirme şirketine 4.7 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti.

İtalyan mahkeme, Facebook’un tazminat ödemesine hükmetti

Dünya çapında 3 milyara yakın aktif kullanıcısı bulunan sosyal medya devi Facebook, 2012 yılında “Nearby” (Yakındakiler) adlı bir özellik yayınlamıştı. GPS temelli işlev, coğrafi konumlarınızı gerçek zamanlı baz alarak, ister arkadaşınız olsun ister olmasın yakınınızda bulunan kişileri görmenizi sağlıyor.

İtalya’nın Milano kentindeki bir temyiz mahkemesi, söz konusu özelliğin Faround adlı bir uygulamadan kopyalandığı gerekçesiyle Facebook’un, İtalya merkezli yazılım firması Business Competence’e 4.7 milyon dolar, yani yaklaşık 34 milyon 487 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

Facebook

Business Competence, kullanıcıların bulundukları yere yakın Facebook arkadaşlarını bulmalarına yardımcı olmak için tasarladığı Faround uygulamasını 2012 yılında piyasaya sürmüştü. Uygulama, kısa zamanda İtalyan pazarında güç kazandı, ancak Facebook’un sadece aylar sonra kendi “Nearby” (Yakındakiler) özelliğini başlatması, Faround’un indirme sayılarının düşmesine ve hızla kullanıcı kaybetmesine neden oldu.

Bunun üzerine İtalyan firma, 2013 yılında Facebook’a telif davası açtı. Business Competence’in gerekçelerini haklı bulan mahkeme, 2019’da Facebook’un söz konusu özelliğini İtalya’da askıya almasına ve telif hakkı ihlali nedeniyle 350 bin euro (Yaklaşık 3 milyon 163 bin lira) para cezası ödemesine hükmetti. Aradan geçen süre zarfında ABD’li sosyal medya devinin ödeyeceği tazminat miktarını artırmaya karar veren mahkeme, para cezasını 4.7 milyon dolar olarak belirledi.

Konuya ilişkin Reuters‘e açıklamada bulunan bir Facebook sözcüsü, mahkeme kararının kendilerine iletildiğini ve gerekli incelemeleri gerçekleştireceklerini belirtti.
yazarBerk Baylançiçek

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği iki yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi SDN'de yoluna devam ediyor...
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Facebook’a 4.7 milyon dolarlık ceza konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’a 4.7 milyon dolarlık ceza ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’a 4.7 milyon dolarlık ceza ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  2. 2 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  3. 3 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  4. 4 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  5. 5 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  6. 6 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  7. 7 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  8. 8 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  9. 9 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  10. 10 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda