Facebook, zorbalık ve tacizi önlemede iki kat daha iyi


11 Şubat 2021 Perşembe 23:00
ABONE OL
Facebook, zorbalık ve tacizi önlemede iki kat daha iyi

Facebook, platformlarında zorbalığı ve tacizi önlemede daha iyi hale geldiğini belirtti. Geçen yılın Ekim ve Aralık ayları arasında şirket, kurallarını çiğnediği için kaldırdığı gönderi sayısını neredeyse ikiye katladı.

Sosyal medya platformu, şirketin içerik yayından kaldırma olaylarını belgeleyen üç aylık topluluk standartlarını uygulama raporunun bir parçası olarak yeni metriklerini paylaştı.

Facebook, nefret söyleminin yayından kaldırılmasında artış olduğunu bildirdi

Geçen yılın dördüncü çeyreğinde Facebook, önceki çeyrekteki 3,5 milyon içeriğe kıyasla 6,3 milyon parça içerik üzerinde eylem gerçekleştirdi. Yayından kaldırma sayısının 2,6 milyondan 5 milyona çıktığı Instagram’da da benzer bir artış oldu.

Facebook, platformda yapılan zorbalığın kullanıcılar tarafından bildirilmeden önce proaktif olarak tespit etme becerisinde de dikkate değer bir gelişme olduğunu bildirdi. Bu sayede zorbalık ve taciz için “proaktiflik oranıyüzde 26‘dan yüzde 49‘a çıktı.

Facebook ayrıca, yapay zeka tespit araçlarını iyileştirme için kullandı ve otomatikleştirilmiş sistemlerinin yorumlarda zorbalık ve tacizi daha iyi tespit edebildiğini belirtti. Facebook CTO’su Mike Schroepfer bir blog gönderisinde durumu şöyle anlattı;

“Bu, AI için tarihsel olarak bir zorluk olmuştur. Çünkü bir yorumun politikalarımızı ihlal edip etmediğini belirlemek genellikle yanıtladığı gönderinin bağlamına bağlıdır. Facebook’un yapay zekasının memlerin ve diğer “karma medya” biçimlerinin bağlamını tespit etmede de daha iyi hale geldi”

Ek olarak Facebook, nefret söyleminin yayından kaldırılmasında artış olduğunu bildirdi. Facebook 26,9 milyon parça içeriği yayından kaldırırken, Instagram 6,6 milyon içerik kaldırdı.

Son olarak Facebook, pandamı sebebiyle çalışamaya birçok insanın yerini yapay zekaya teslim etmek zorunda kaldı. Moderasyonun yapay zeka araçlarına daha fazla bağımlı hale gelmesine ilişkin sosyal medya şirketi;

“İçerik inceleme iş gücümüzü küresel olarak yeniden kazanmaya yavaşça devam ediyoruz, ancak içeriği inceleme yeteneğimizin bir aşı yaygın olarak bulunana kadar COVID-19’dan etkileneceğini tahmin ediyoruz” açıklamasında bulundu.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Facebook, zorbalık ve tacizi önlemede iki kat daha iyi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, zorbalık ve tacizi önlemede iki kat daha iyi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, zorbalık ve tacizi önlemede iki kat daha iyi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  2. 2 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  3. 3 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  4. 4 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  5. 5 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  6. 6 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  7. 7 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  8. 8 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  9. 9 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  10. 10 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!