Facebook, seçimleri etkileyen hesapları kapattı


10 Şubat 2021 Çarşamba 09:42
ABONE OL
Facebook, seçimleri etkileyen hesapları kapattı

Facebook, her iki ağında yerel seçimleri hedeflediğini belirttiği, Uganda ve Filistin‘de sahte hesapları kapattı. Şirket kapattığı hesapların, platformunu manipüle etmeye ve seçimleri etkilemeye çalıştığını belirtiyor.

Sosyal medya şirketi, Uganda ve Filistin’deki iki ağı tanımalayan “eşgüdümlü gerçek dışı davranış” üzerine son raporunu yayınladı. Uganda ağı, “sayfaları yönetmek, Uganda’da en az bir halk figürünün kimliğine bürünmek, diğer kişilerin içeriği hakkında yorum yapmak ve içeriklerinin olduğundan daha popüler görünmesini sağlamak için aynı anda birden fazla grupta yayınlamak” için sahte hesaplar kullandı.

Facebook, etki operasyonlarına devam ediyor

Facebook’a göre ağ, 512.000 takipçi toplayan ve Facebook reklamlarında 5.000 dolar harcayan 220 Facebook hesabı, 32 sayfa, 59 grup ve 139 Instagram hesabından oluşuyordu.

Ek olarak Facebook‘un yayınladığı raporda, faaliyeti bir devlet kurumu olan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı Devlet Vatandaşları Etkileşim Merkezi ile ilişkilendirdiğini ifade etti.

İkinci ağ ise Filistin’den geldi ve aynı zamanda ülkedeki Facebook kullanıcılarını hedef aldı. Ancak, şirket Belçika ve Birleşik Arap Emirlikleri‘ndeki bireylerle de bağlantılar bulduğunu söyledi, Ağ, “haber kaynağı olarak görünen sayfaları yönetmek ve Birleşik Krallık’taki meşru düşünce kuruluşları ve medya kuruluşlarını” taklit etmek için sahte hesaplar ve saldırıya uğramış hesapların bir kombinasyonunu kullandı. Ayrıca bazı hesaplar Batı Şeria’da yaşayan insanlar çıktı.

Facebook’un belirli bir gruba atfetmediği ağ, 206 Facebook hesabı, 178 sayfa, üç grup ve 14 Instagram hesabından oluşuyordu. Ayrıca ağın, 60.500 takipçisi vardı ve Facebook ile Instagram reklamlarında 1.100 dolar harcamıştı.

Son olarak Facebook’un güvenlik politikası başkanı Nathaniel Gleicher muhabirlerle yaptığı bir görüşmede, her iki ağın da seçimleri hedeflediğini ve her iki grubun da siyasi konularla ilgili konuşmaları etkilemek için sahte yorumlar kullandığını belirtti.

Gleicher, “Her ikisi de bir şekilde kendi ülkelerindeki başkanlık seçimlerine odaklandı. İster bir seçim, ister küresel bir salgın, ister bir ülkedeki protestolar olsun, önemli bir sivil an olduğunda, bu anları hedefleyen etki operasyonlarını görüyoruz.” dedi.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
24 gün önce

TR’ye ne zaman gelir?

" Facebook, seçimleri etkileyen hesapları kapattı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, seçimleri etkileyen hesapları kapattı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, seçimleri etkileyen hesapları kapattı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  2. 2 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  3. 3 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  4. 4 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  5. 5 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  6. 6 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  7. 7 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  8. 8 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  9. 9 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  10. 10 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?