Gizli mod sanıldığı kadar gizli değil


28 Mart 2021 Pazar 17:31
ABONE OL
Gizli mod sanıldığı kadar gizli değil

Dünyanın dört bir yanındaki internet kullanıcıları, çevrimiçi gizliliklerini koruma konusunda giderek daha fazla endişe duymaya başladıkça, tarayıcılardaki gizli mod özelliğine yöneldi. Ancak yapılan bir araştırma, gizli modun o sanıldığı kadar gizli olmadığını ortaya koydu.

Gizli mod ISS’larına bilgi aktarmaya devam ediyor

VPNoverwiew tarafından yapılan araştırma, Google Chrome, Apple Safari, Mozilla Firefox ve Microsoft Edge’in de aralarında bulunduğu pek çok popüler tarayıcıdaki gizli mod özelliğinin, sanılanın aksine kayıt altına alındığını tespit etti. Araştırmaya göre gizli mod etkinleştirildiğinde çevrimiçi etkinlikler ve kullanıcının konumu internet sağlayıcısı (ISS) tarafından işveren, oturum açılan web siteleri ve ziyaret edilen web sitelerine aktarılmaya devam ediyor.

gizli-mod-ozelligi-sanildigi-kadar-gizli-degil

Bu konuda en çok sabıkalı olan tarayıcı Chrome. Chrome’da yer alan gizli mod, web hizmetlerinin, arama motorlarının ya da ISS’lerin IP adresinizi, bir web hizmeti kullanırken etkinliğinizi ve bir web hizmetinde oturum açtığınızda kimliğinizi görmesine imkan tanıyor. Bir başka popüler tarayıcı olan Safari ise, tıpkı Chrome gibi gizli moda sahip. Ancak Safari’de mod etkinleştirildiğinde, tarayıcı kullanıcının geçmişinin görülmesini ve IP adresinin web siteleri veya çevrimiçi hizmetler tarafından görünmesini engelleyemiyor.

Microsoft geçtiğimiz yıl Chromium tabanlı Edge’i piyasaya sürdükten sonra, daha fazla kullanıcı inPrivate  moduna sahip olan Edge’e geçmişti. Ancak durum burada da farklı değil. Zira Edge’in özel tarama modu ISS’nizin tarama etkinliğine ulaşmasına imkan tanıyor. Ayrıca tüm favoriler ve indirilen dosyalar da kaydedilerek oturum açılan tüm cihazlarda senkronize ediliyor.

Son zamanlarda gizlilik için en iyi tarayıcı olarak görülen Mozilla Firefox’ta yer alan gizli mod da kullanıcıları web siteleri ya da ISS’ler için anonim yapmıyor. Ayrıca bir siteyi özel bir pencerede işaretlemeniz durumunda, oturumu kapatsanız bile yer imlerine kaydediyor.

Çevrimiçi gizliliği korumanın en iyi yolu ise anonim bir tarayıcı kullanmak olarak görülüyor. Bunun yanında bir VPN kullanmak da iyi seçimlerin arasında yer alıyor. Zira VPN, IP adreslerinizi farkı bir yerle değiştirmeye olanak tanıyarak cihazlardan gönderilen tüm verilerin açık internet yerine VPN sağlayıcısının tünellerinden geçmesini sağlıyor ve kimliği gizli tutuyor.

Kaynak: TechRadar
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Gizli diye bir şey yok. Bunu bilmemek saflık olur.

Bir Teknoloji Dostu
Bir Teknoloji Dostu
21 gün önce

ISS’ler için anonim yapan tarayıcı ne var?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Bruh moment.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

opera?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Yazıyor zaten bilgileriniz şunlar tarafından görülebilir diye yeni birşey değil, açıkca söylüyorlar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Abi hiç mi bakmadınız chrome da altta diyordu bunlar pcdeki geçmişi etkilemez ama google hesabınız o sırada açıksa bitersin diyordu

" Gizli mod sanıldığı kadar gizli değil konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gizli mod sanıldığı kadar gizli değil ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gizli mod sanıldığı kadar gizli değil ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!