Okunma

Google doktorların ekmeğine göz dikti


30 Kasım 2016 Çarşamba 15:00
Google doktorların ekmeğine göz dikti

Yapay zeka çalışmaları hızla devam ederken, Google yapay zekayı pratik bir alanda kullanma fırsatı buldu.

Göz doktorlarının, diyabet nedeniyle körlüğe yol açabilen bir sorunu teşhis etmek için kullandığı yöntemi öğrettikleri yapay zeka artık insanların göz fotoğraflarına bakıp hastalığa sahip olup olmadıklarını söyleyebiliyor.

Selfie’den göz hastalığı teşhisi

Bir anlamda, yapay zeka göz doktorlarının görevi olan teşhis işine el atmış bulunuyor.

Elbette yapay zekanın sonuçları tıbbi kesinlik taşımıyor ancak insanlar cep telefonları ile çektikleri fotoğraflarını kontrol ettirerek, riskli bir durum olup olmadığını kontrol ederek bu sonuca göre doktor randevusu alarak, erken teşhisle gözlerini kurtarma şansı ediniyorlar.

Google bu uygulamayı geliştirebilmek için ABD ve Hindistan’da doktorlarla beraber çalışıp 128 bin göz fotoğrafını incelemek durumunda kaldı.

:: Sağlık teşhisleriniz için yapay zekaya güvenir miydiniz?

 

 
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Google doktorların ekmeğine göz dikti”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Köpek gibi çalışım tıp kazananlar galp

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İlerde droid doktorları görmek ümidiyle. İnsan sağlığı doktorun vicdanına kalmış bu zamanda. Fakat doridler doktor olduğu zaman , aynı anda hem rontgenini çekip ,hemde kan analizini yapabilir. Ve bunları yaparken hiçbir insan arasında ayrımcılık yapmaz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Doktorların işini kolaylaştıracak bir çözüm yerine neden böyle bir alakasız başlık seçiyorsun arkadaşım magazinci misin sen?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Giriş çok saçma olmuş. Doktorların daha fazla işine gelir teknolojinin gelişmesi hürriyet vari makaleler yazmayın lütfen

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Gün gelecek her işi robotlar yapacak ve insanlar tembelleşecek

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Göz kuruluğu, iltihap, dışardan darbe kaynaklı gözde meydana gelen çizilmeler, sarı nokta hastalığı zaten hiçbirşey. Bu uyguluma aksine göz doktorlarına ekmek kazandırır. Daha fazla sayıda göz kusuru tespit edilir ve daha fazla kişi hastanelere başvurur. 😉

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Tabi canım …. doktorlar ayvayı yedi … pehhh :p

" Google doktorların ekmeğine göz dikti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google doktorların ekmeğine göz dikti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google doktorların ekmeğine göz dikti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "