Google’dan geliştiricilere güzel haber


17 Mart 2021 Çarşamba 14:15
ABONE OL
Google’dan geliştiricilere güzel haber

Mobil uygulama sektörü, gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. İrili ufaklı pek çok uygulama geliştirici, aplikasyonlarını akıllı telefonlardaki marketlere yükleyerek para kazanıyor. Ancak geliştiriciler, bir konudan şikayetçi… Apple App Store ve Google Play Store gibi uygulama mağazaları, yayınlanan her uygulamanın kazancından yüzde 30 pay alıyor. Ödenen komisyon büyük şirketleri rahatsız ederken, özellikle küçük şirketleri kötü etkiliyor. Bu durum sonunda değişiyor.

Google, Play Store komisyonlarını azaltacak

Google, Play Store üzerinde aldığı komisyonları ciddi oranda azaltmaya hazırlanıyor. ABD’li teknoloji devi, boyutu ne olursa olsun her stüdyonun kazandığı ilk bir milyon dolardan daha az pay alacak. Geliştiriciler, her yıl kazandıkları ilk bir milyon dolar için yüzde 30 yerine yüzde 15 komisyon ödeyecek. Bu meblağ aşıldığında ise komisyon yeniden yüzde 30 olacak. Yeni düzenleme 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacak.

google play store

Play Store yöneticisi Sameer Samat, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Samat, “Yılda iki milyon dolar, beş milyon dolar, hatta on milyon dolar kazanan ortaklarımız var. Ancak buna rağmen, bu şirketlerin hala kendine yetmeye çalıştığını duyduk. Bu nedenle Play faturalandırma sistemini kullanan her geliştirici, yıl içinde kazandığı ilk bir milyon dolar için daha az komisyon ödeyecek.” dedi.

Benzer bir hamle de, kısa süre önce Apple cephesinden gelmişti. Spotify ve Fortnite ile sorunlar yaşayan şirket, aldığı yüksek paylarla gündem oldu. Hatta Apple, haksız rekabet ve konumu kötüye kullanmaktan mahkemelik bile oldu. Küçük stüdyoların da işin içine dahil olmasından endişe eden şirket, küçük işletmeler programını duyurdu. Böylelikle App Store’dan bir milyon dolar altında kazanan her şirket, daha az komisyon ödemeye hak kazandı. Google’ın aksine Apple, sadece yıllık kazancı düşük olan uygulamalara bu fırsatı tanıdı. Ancak küçük geliştiriciler için atılan bu adım, şirketin sorunlarını çözmeye yetmiyor. Açılan davalar hala devam ediyor ve şirketin ceza alma ihtimali duruyor.

Atılan bu adımdan hem geliştirici, hem de yayıncı kazanç sağlayacak. Google ve Apple gibi şirketler tekel davasından kurtulurken, uygulama geliştiricilerin de rahat bir nefes almış olacak. Yüzde 15 hala oldukça yüksek bir sayı. Ancak mağazaların sunduğu hizmetleri ve maliyetlerini düşünürsek adil gibi duruyor.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Google’dan geliştiricilere güzel haber konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan geliştiricilere güzel haber ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan geliştiricilere güzel haber ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!