Okunma

Görünmezlik pelerini geliştiriliyor!


15 Eylül 2017 Cuma 08:30
Görünmezlik pelerini geliştiriliyor!

Harry Potter filmi ile bir zamanlar çoğu kişinin hayal ettiği görünmezlik teknik olarak mümkün. Avusturya’da TU Wien’deki araştırmacılar, opak bir materyalin üzerine doğru ışık dalgalarının bir eş zamanlı dalga deseni çizerek, hedefi görünmez hale getiren yeni bir süreç geliştirdi.

Görünmezlik pelerini ışık ve seste fark edilmeyecek

Teknik olarak bir gün hem ışık hem ses dalgalarında bizi görünmez yapacak bir pelerinin üretilmesi mümkün. Retinalarımızın bazı şeylerden sıçrayan hafif ışık dalgalarını alması sayesinde nesneler bize görünür oluyor. Gizleme konusundaki önceki girişimlerin çoğu nesnelerin etrafında hafif dalgaların yolunu bükerek bu ilkeye karşı koymaya çalıştı. Ancak sadece küçük ölçeklerde çalışabildi ve genellikle parlaklık efekti gibi başka görsel efektler yarattı.

TU Wien’deki araştırmacılar ise özel bir malzeme ve özel bir dalga teknolojisi kullanarak görünmezlik özelliğinin çok daha iyi sonuçlar verdiğini belirtiyor. Orijinal ışık dalgasını nesneden geçirecek şekilde yönlendiren araştırmacılar, nesne hiç orada yokmuş gibi bir görüntü elde etti. Optik olarak aktif olan malzemenin, enerji verildiğinde daha önceki çalışmalarda kullanılan malzemelerden farklı bir davranış gösterdiğini belirtiyor.

17-09/15/gorunmezlik-pelerini-malzemesi-shiftdelete.jpg

TU Wien ekibi, şu ana kadar pelerini sadece bilgisayar simülasyonlarında test etti. Bir sonraki aşama olarak pratik testlerinin yapılması planlanıyor. Pelerinin teorik olarak, akustik gizleme için de çalışacağı düşünülüyor. Bu nedenle araştırmacılar, ses dalgaları için de denemelerin sürdüğünü belirtiyor.

:: Görünmezlik pelerinleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Görünmezlik pelerini geliştiriliyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hırsızlara gün doğdu artık banka soygunları günlük yaşamın vazgeçilmezi olacak 😀 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  organic hoşaf yaptık daha ne istiyonuz iç hoşafı cırcır ol zayıfla as bayraklari as

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bizde hala bor çikaracaz ver mehteri veer

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Başlık resmi çok manidar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ona bütce ayırıp ar ge calısmasını ızıne veren hangi zengin hıyar acaba

 6. SDN Okuru dedi ki:

  satışına izin verilmeyeceğinden pek ümitlenmeye gerek yok

" Görünmezlik pelerini geliştiriliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Görünmezlik pelerini geliştiriliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Görünmezlik pelerini geliştiriliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "