Okunma

GSM Sektöründe Rekabet Yok mu?


24 Haziran 2009 Çarşamba 13:19
GSM Sektöründe Rekabet Yok mu?

“GSM operatörleri sadece karları ve pazarda kimin daha fazla pay kapacağı ile ilgileniyor” açıklamasında bulunan Ali Çetin yaptığı yazılı açıklamada, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) çağrı sonlandırma ile şebeke içi ve dışında oluşan fiyat farkının azaltılmasına ilişkin iki karar aldığını, Turkcell şirketinin ise Danıştay nezdinde söz konusu kararlar için dava açtığını anımsattı.

Bir GSM operatörünün kontörlü kart kullanan abonelerine yaptığı kampanyada, şebeke içini 5 dakikası 1 kontörden konuştururken, şebeke dışını 2 kontörle ücretlendirip diğer şirketleri arayan aboneleri 2 katı fiyatla cezalandırdığını ifade eden Çetin, BTK’nın ara bağlantı ücretlerinde yüzde 30’luk indirime gidilmesine ilişkin kararının, Turkcell tarafından mahkemeye verildiğini, bunu tüketicilerin mağduriyetinin süreceği anlamına geldiğini kaydetti.

Gelişmiş ülkelerde bu yaklaşımların terk edildiğini, AB ülkelerindeki GSM operatörlerinin 1 Temmuz’dan itibaren ara bağlantı ücretlerini düşüreceğini belirten Çetin, “Slovenya’da GSM şirketlerine, alt yapısını diğer GSM şirketleriyle paylaşma zorunluluğu getirildi. BTK ve Hükümet sadece şirketlerin karlarını değil, biraz da tüketiciyi düşünmeli ve GSM alanında gerekli yasal düzenlemeleri vakit geçirmeden yapmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Çetin, halen Türkiye’de 40 bine yakın baz istasyonu bulunduğunu, sayının artmaya devam ettiğini ve yakında hizmete girecek 3G teknolojisi ile bu sayının daha artacağını belirterek, paralel olarak radyasyon kanser vakalarının da arttığını kaydetti. “GSM şirketleri hem soyuyor hem de hasta ediyor” iddiasında bulunan Çetin, GSM operatörlerinden “baz istasyonu kirliliğine” son vermelerini istedi.

:: Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Çetin’in açıklamalarına katılıyor musunuz?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “GSM Sektöründe Rekabet Yok mu?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    benim de gsm operatörüm olsa 40 milyon abonem olsa küçük rakiplerin benim abonelerimi ucuza aramasın diye ara bağlantıyı düşürmemek için bende giderim danıştaya birinde 40 milyon abone olmuş diğerlerinin toplamı bunun yarısı kadar tamam iyi ucuzlasın ama birde şirketin gözünden bakmak lazım duruma onlar da haklı en yüksek yatırımı yapmışlar en kaliteli alt yapıyı kurmuşlar ne yapmalarını bekliyormuş ali çetin bey

  2. SDN Okuru dedi ki:

    “Slovenya’da GSM şirketlerine, alt yapısını diğer GSM şirketleriyle paylaşma zorunluluğu ***** Böyle saçma birşey olabilir mi yaa? Milyarlarca dolar yatırım yapayım. Sonra birisi gelsin ortak kullnasın…

  3. SDN Okuru dedi ki:

    cep telefonuna hayır, lütfen bilinçlenelim ve güvercinler ile haberleşelim.

" GSM Sektöründe Rekabet Yok mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GSM Sektöründe Rekabet Yok mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GSM Sektöründe Rekabet Yok mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "