Okunma

Güneş Panellerinde Yeni Teknoloji!


11 Nisan 2016 Pazartesi 16:00
Güneş Panellerinde Yeni Teknoloji!

Güneş panellerinin çalışma prensibini en çok engelleyen hava koşulu, yağmurlu havalar oluyor. Çünkü yağmur yağması, kara bulutların tepede olması anlamına da geliyor. Ancak geliştirilen yeni güneş panelleri ile birlikte, düşen yağmur damlacıklarından da elektrik üretimi gerçekleştirilebiliyor.

Çin’de, araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni güneş hücreleri, diğerlerinin aksine üzerinde grafen bir kat bulunduruyor. İşin akıllı tarafı, yağmurun saf olmaması. İçinde amonyum, kalsiyum ve sodyum bulunan yağmur, çözülmeye başladığında bu mineraller iyonlara dönüşüyor.

16-04/11/yagmurdan-elektrik-uretimi.jpg

Grafenli güneş panelleri

Grafenin tepesine gelen su, araştırmacıların “sahte kapasitör” dediği, dengesiz elektron şarjlarının oluşmasını sağlıyor. Voltaj olan bu dengesiz güç, araştırmacılar tarafından, elektrik gücü olarak yakalanabiliyor.

Ancak bütün güneş panellerini henüz grafen ile kaplamıyoruz. Bunun sebebi sadece grafenin pahalı olması değil.

Her ne kadar ekip yağmurlu ve kapalı havada elektrik enerjisini üretebiliyor olsa da, ürünün normal güneşli havalardaki performansı henüz o kadar iyi değil. Normal şartlardaki verimliliği artırıldığı takdirde, birçok güneş panelinin grafen ile kaplandığını ileride görebiliriz.

:: Güneş panellerinin yağmurdan elektrik üretmesiyle ilgili ne düşünüyorsunuz? 
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Güneş Panellerinde Yeni Teknoloji!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Güzel haber klavyene dil çeviri ne sağlık boy

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bu çok iyi olmuş

" Güneş Panellerinde Yeni Teknoloji! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güneş Panellerinde Yeni Teknoloji! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güneş Panellerinde Yeni Teknoloji! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "