Güneş sisteminin çok yakınında bir ötegezegen


06 Ekim 2020 Salı 10:26
Güneş sisteminin çok yakınında bir ötegezegen

Güneş’ten yaklaşık altı ışık yılı uzaklıktaki Barnard Yıldızı adlı kızıl cüce, Güneş Sistemi’mizin en yakın yıldız komşusu ve geceleri gökyüzünde en hızlı hareket eden yıldız. Aynı zamanda yörüngesi gerçekten çarpıcı biçimde sallantılı. Bu sallantı eski yaşına bağlanabilir.

Araştırmacılar Güneş Sistemi’nin yakınında bir ötegezegen olduğundan “%99” emin

Yıldızın bundan 10 milyar yıl kadar önce doğduğu umuluyor, yani Güneş’in iki katından da yaşlı. Buna rağmen kütlesi, Güneş’inkinin ancak %16’sı kadar. Fakat gökbilimciler farklı bir açıklamayı yeğliyor. Nature dergisinde yayımlanan bir makale, 20 yıllık araştırmaları birleştirerek Barnard Yıldızı’nın yörüngesinin, yakınlarındaki bir ötegezegen tarafından çekiştirilmesi olasılığının “%99” olduğunu söylüyor. (How it works dergisinde bulunan verilere göre) Bu gezegen, Dünya’nın kabaca üç katı büyüklükte ve buzullarla kaplı.

Gökbilimciler bu süper Dünya’nın (süper Dünya, kütlesi Dünya’nınkinden büyük ama Uranüs ve Neptün gibi buz devlerininkinden küçük ötegezegen anlamına geliyor) farkına ilk defa bundan yirmi yıl önce, Barnard Yıldızı’nın hız ölçümlerini yaparken vardılar. Bilim insanları Barnard Yıldızı’nın her 230 günde bir sallanarak Güneş Sistemi’ne yaklaştığını, sonra tekrar geri çekildiğini fark ettiler. Bunun olası bir açıklaması, ana yıldızının yörüngesinde dolaşırken Barnard Yıldızı’na kendi kütleçekim etkisini uygulayan büyük bir gezegen olabilirdi. Fakat bunu kesin olarak söylemek için daha fazla veri gerekiyordu.

Şimdi, dünyanın her yanından teleskoplarla 20 yıl boyunca yapılan gözlemlerin ardından yeni veriler elde edildi. Uluslararası bir bilim insanı ekibi, yeni yapılan bir çalışmayla Barnard Yıldızı’nın 700’den fazla hız ölçümünü incelediler ve yıldızın yörüngesindeki bu sallantının en muhtemel açıklamasının, yerel yıldızın etrafında her 233 günde bir dönen bir gezegen olduğunu söylüyorlar.

Araştırmanın eş yazarı, Instituto de Astrofisica de Andalucia’da araştırmacı olan Cristina Rodriguez-Lopez’e göre bu keşif “en yakın komşu yıldızların etrafında ötegezegen arama çabalarını ve bir gün yaşamı barındırmak için gerekli koşullara sahip bir gezegene rastlama umutlarını güçlendiren bir gelişme“.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Güneş sisteminin çok yakınında bir ötegezegen”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Derin kuyu yoktur kısa ip vardır

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ee 233 günde 1 kere dönüyor o yüzden tek tarafı buzla kaplı ve 233 gün soğuk kalıyor – kaç celsius acaba 😀 ayırıca kızıl cüce yıldıza ne kadar yaklaşık bir konumda bence makalenin tamamı veyahut haberin tamamı bu yazıda belirtilmemiş eksik

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Doğru

" Güneş sisteminin çok yakınında bir ötegezegen konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güneş sisteminin çok yakınında bir ötegezegen ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güneş sisteminin çok yakınında bir ötegezegen ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?