Güneş Sistemi nadir görülen bir olayı yaşadı


04 Temmuz 2020 Cumartesi 17:00
Güneş Sistemi nadir görülen bir olayı yaşadı

Gezegenimiz Dünya’nın da üyesi olduğu Güneş Sistemi, nadir görülen gezegenlerin aynı hizaya gelmesi olayını yaşadı. Daha önce 1982’de gerçekleşen olayın bir sonraki gerçekleşme zamanı ise epey sonra olacak.

İnsanların en çok merak ettiği durumlardan biri olan gezegenlerin tek sıra olması, bugün gerçekleşti. Güneş’in etrafındaki yörüngesine devam eden gezegenler, aynı hizada bulunduktan sonra kendi yörüngelerine devam edecek.

Güneş sistemi, gezegenlerin aynı hizaya gelmesi olayını yaşadı

Daha önceden 1982 yılında gerçekleşen olay, 2020’de de kendisini gösterdi. Güneş sisteminde yer alan 8 gezegen sıraya girmiş oldu. Daha önceden, sistemdeki 6 gezegenin aynı hizaya gelmesi 2011’de yaşanmıştı. Ancak sistemindeki gezegenler, 38 yıl sonra tekrar aynı hizada oldu.

Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn ve Uranüs birbirinin arkasına geçti. Güneş sistemi aynı hizaya gelmesi olayıyla birlikte gökyüzüne bakıldığında, bazı gezegenleri Dünya’dan görebilmek de mümkün oldu. Halihazırda bazı gezegenler, gece karanlığında Dünya’dan gözlemlenebiliyor. Ancak gece karanlığında göğe bakıldığında fark edilebilen gezegenleri, Güneş’in güçlü ışığından dolayı gündüz görmek oldukça zor oluyor.

güneş sistemi aynı hizaya gelmesi

Olay canlı olarak Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Afrika’da gözlemlenebildi. Çünkü bu sırada ismi geçen kıtalarda gece saati yaşandı. Bu bölgenin o esnada Güneş’i görmemesi olayın izlenebilmesine olanak sağladı.

Bu olayın ileride 2161 yılında tekrardan gerçekleşmesi bekleniyor. Bu da aynı durumun 141 yıl sonra tekrardan gerçekleşeceği anlamına geliyor.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “Güneş Sistemi nadir görülen bir olayı yaşadı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  bir daha olcakmı diyolarki 21 aralıkta bu olay olacak insanlar deliye dönecek teknolojik aletler çalışmayacak (1. dediğime çok inanmadın 3. yede) hep gece kalacak fln

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  At yalanını seveyim inananı. Böyle bi olasılığın olma ihtimali ya yoktur yada tirilyon kere tirilyonda 1 dir. Yok 82 de olmuş yok 2011 de olmuş çocuk inanmaz buna

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  kaynak gösterebilir misiniz? internette yakın zamanda gerçekleştiğine dair bir bilgi bulamadım?

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunu hiç duymamıştım tenk

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   1983 yılında yaşamadağımız icin tabiki duymayız

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunun depremle ilgisi olmadığını o kuş beninize

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bana ordan 2 tane kısa vinston layt uzatır mısın

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Güneş tutulmasının manisadaki depremle ne alakası var? Güneş sadece manisaya mı tutuluyor? Az okuyun kitap okuyun da bu kadar dar görüşlü olmayın. Sosyal medyada ve haber sitelerinde her gördüğünüze her okuduğunuza inanmayın. Kitap okuyun. Yılda 3 kitap bile okusanız çok farkını görürsünüz.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   “Kitap okuyun” dediğinde çok geniş bir yelpaze sunuyorsun. Ne okuyalım? Tarih, Coğrafya, Roman, Masal, Fıkra, Astroloji, Bireysel Gelişim, Evrene Nasıl Mesaj Yollanır? Yada kimi okuyalım? Darwin? Einstein? Cemal Süreyya? Orhan Veli? Ne güzel ya insanların fikirlerini düşüncelerini aşağılamak. Kendine sakla fikirlerini

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Doğru tesbit

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Hangi açıdan gördüğünüze bağlı; coğrafi mi? Doğa mı? Hürafa mı? Maneviyat mı? Yorumlar da bu görüşlere bağlı oluyor. Elbet biraraya toplayan dağıtmasında bilir, bizim yapabileceğimiz hiç birşey yok temmenliğim hiç birşeyin olmamasıdır…

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  99 depreminden hemen önce 15 Ağustos’ta da olmuştu. O zaman bilim teknik dergisinde yer alan bir makalede artan çekim gücü ile denizlerin yükselebileceği Küçük bir ihtimalde olsa Hollanda gibi ülkelerin riskte olduğu falan yazıyordu. Ama maalesef deprem oldu. O zamandan beri güneş sistemindeki olağan dışı hareketleri hep takip ederim ve çoğunlukla deprem olur. Örneğin mavi ay tutulması, kızıl ay yada geçenlerde meydana gelen güneş tutulması ve manisada vanda sallanmalar. Bana göre hepsi güneş sisteminde meydana gelen yörüngesel Hareketlerin meydana getirdiği ve sonucunda damerkezkaç kuvvetini bir tarafa toplanmasından Oluşuyor.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Desene japonyada her gün deprem oluyor. O zaman her gün güneş tutuluyor. Veya ay tutulıyor. Üstelik sadece japonyaya tutuluyor. Bınlar hep din.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Türkiye de en yıkıcı deprem 1939 da Erzincan’da olmuş ve öncesi güneş tutulmamış

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  .bizim köyden de göründü kıyamet ne zaman kopacak acaba bence Dünya yeni bir buzul çağına giriyor en son 1952 de yine küresel ısınma oluyor demişler yanıp kavrulacağız diye söylentiler varmış istanbul boğazı buz tutmuş insanlar yürüyerek boğazı geçiyorlarmış ve buz 3 ay kalmış

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Yorumlar neden böyle cehalet kokuyor lan? İnkarcılar bi yana sivrisineğin dünyaya konması kadar etkisi olan bi olay oldu herif deprem olacak diyor ya 🙁

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Japonya depremini kim yazdı Allah için. Japonya da 9 büyüklüğün de deprem strandart oldu zaten adamlar takmıyor bile 😄

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünya üzerinde en büyük çekim etkisini, uydumuz ay yapıyor. O da her gün yaşanıyor. Diğer gezegenlerin etkisi çok çok çok az olmaktadır. Dün deprem tehlikesi ne idiyse yarın da aynısı olacak.

  Zaten olacak deprem için totem yapmaya gerek yok.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Çoooooooooooooooook güzel

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  2011 de de olmuş ve ozaman japonyada deprem gerçekleşmişti 9 büyüklüyünde

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  gezegen yercekimleri birbirini etkiler depremlere hazir olmak lazim 🙁

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Yok öyle bişey

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Bi ölmediniz gitti be, bunun yer cekimi ile ne alakasi var

" Güneş Sistemi nadir görülen bir olayı yaşadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güneş Sistemi nadir görülen bir olayı yaşadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güneş Sistemi nadir görülen bir olayı yaşadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 2. 2 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 3. 3 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 4. 4 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 5. 5 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 6. 6 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 7. 7 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 8. 8 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 9. 9 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 10. 10 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti