Okunma

Ham Fotoğrafları Canlandırın!


17 Mayıs 2009 Pazar 20:01
Ham Fotoğrafları Canlandırın!

Profesyonel fotoğrafçılar, bu işten para kazanmayanlar kadar yazılımsal desteğe ihtiyaç duyuyorlar. Siz de fotoğraflarınızı düzenlemek, depolamak ve çeşitli şekillerde sunmak için kullanacağınız bazı meşhur yazılımlar var. Özellikle de DSLR fotoğraf makinenizle RAW dosya biçimlerini kullanıyorsanız, çekimden sonra illa ki bazı ayarlarla ve renk değerleriyle uğraşacaksınız. Önce RAW biçiminin ne işe yaradığını öğrenelim, ardından hangi yazılımları kullanabileceğinize bakalım.

RAW Biçimi Ne İşe Yarar?

Özellikle dijital SLR makinelerde görülebilecek olan RAW biçimi, her markanın kendisine göre biçimlendirdiği ve değişik uzantılara sahip olan bir dosya türü. Ham fotoğraf dosyaları, sıkıştırılmamış ve herhangi bir kayıp yaşamamış görüntü algılayıcıdan gelen verileri depolasa da. Çekilen fotoğrafla ilgili olarak her türlü bilgiyi de içinde barındırır.

Bu tür renk ayarlarını RAW dosya biçiminde daha az kayıpla yapabilirsiniz.
Bu tür renk ayarlarını RAW dosya biçiminde daha az kayıpla yapabilirsiniz.

Bu dosya biçimi aynı zamanda makinede makineye değişmekle birlikte, dynamic range bilgilerine sahip ve beyaz ayarı serbest bırakılmış şekilde kaydediliyor. Dolayısıyla beyaz dengesi ayarı yapmasınız bile daha sonradan bu bilgiyi fotoğrafa ekleyerek kayıpsız şekilde resminizin düzgün görünmesini sağlayabiliyorsunuz.

Adobe Photoshop – Camera RAW

Fotoğraf ve resim işleme denince akla ilk gelen yazılım Adobe Photoshop olsa gerek. Adobe Photoshop‘un son birkaç seneki her sürümünde sorunsuz şekilde ham fotoğraf dosyalarını işlemenize yarayan Camera RAW eklentisi de birçok ayrı yazılımın yapabildiği işleri Photoshop içinden ama ayrı ve kendisine özel bir pencereden halletmenizi sağlıyor.

Bilgi için: Adobe Photohop

Adobe Photoshop Lightroom

Adobe tarafından sunulan ve Photoshop‘un daha ucuz ve fotoğraf işlemeye yönelik bir türevi diyebileceğimiz Lightroom, kullanıcılara özellikle ham fotoğraf işleme konusunda hizmet veriyor. Adında Photoshop olması kafanızı karıştırmasın.

Bilgi için: Adobe Photoshop Lightroom

Apple Aperture

Windows kullanıcılarının kıskanacağı bir profesyonel fotoğraf işleme yazılımı da Apple’dan geliyor. Yazılım konusundaki iddiasını Aperture ile devam ettiren Apple, fotoğraf uzmanlarına her türlü fotoğraf arşivleme, dizinleme ve düzenleme imkanını bu yazılımla sağlıyor. İşin kötü tarafı yazılım sadece Mac OS altında çalışabiliyor.

Bilgi için: Aperture

Lightcrafts Lightzone

Hem Mac OS hem de Windows altında çalışabilen bir fotoğraf düzenleme yazılımı. En güçlü yanı, farklı platformlarda çalışabilmesi. Tek tıkla fotoğrafları canlandırabileceğiniz gibi, elle ince ayarlar da yapabiliyorsunuz.

Bilgi için: Lightcrafts

Diğer Yazılımlar


Piyasda birçok yazılımda daha ham dosyaları düzenleme yeteneği var fakat buradakiler gibi RAW dosyalar üzerinde ince ayarlar yapabilmeleri esas işlevleri değil. Bu yazılımlar arasında Gimp, Picasa, bir Photoshop türevi olan Photoshop Elements ve Apple’ın iPhoto yazılımları mevcut.

:: Sizin yazılımınız hangisi?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Ham Fotoğrafları Canlandırın!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    RAW formatta fotoğraf çekenler için güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler…

" Ham Fotoğrafları Canlandırın! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ham Fotoğrafları Canlandırın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ham Fotoğrafları Canlandırın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "