Hindistan-TikTok savaşı kızıştı: Paralara el kondu


01 Nisan 2021 Perşembe 15:01
ABONE OL
Hindistan-TikTok savaşı kızıştı: Paralara el kondu

Hindistan ve TikTok arasındaki savaş büyüyor. Geçtiğimiz aylarda Asya ülkesinde yasaklanan uygulama, şimdi de vergi kaçırma suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Hindistan TikTok‘un ana şirketi olan ByteDance‘in, iki farklı bankada bulunan hesaplarına el koydu. Şirketin bu hesaplardan para çekmesi ve herhangi bir işlem yapması yasaklandı. ByteDance, olayı mahkemeye taşıdı.

Hindistan ve TikTok mahkemelik oldu

Reuters‘a göre Hindistan, Çinli sosyal medya devinin, HSBC ve Citibank‘ta bulunan hesaplarına el koydu. Bu duruma neden olarak TikTok’un, ülkedeki vergi politikalarını ihlal etmesi gösteriliyor. Hindistan’da, 2016 yılından bu yana yerli olmayan kuruluşlar için yüzde 6 ila 12 arasında ek bir “Eşitleme Vergisi” uygulanıyor. Şirketin bu vergiyi, ödemediği iddia ediliyor. Mahkemeye taşınan olayın, nasıl sonuçlanacağı ise merak konusu.

hindistan-tiktokun-bankadaki-parasina-el-koydu

TikTok, Dünya üzerinde bir milyardan fazla aktif kullanıcıya ulaştı.

ByteDance yetkilileri, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Hesaplarına bloke konulması sebebiyle tüm işlerinin durduğunu belirten şirket, serbest ticaret yapma haklarının ihlal edildiğini iddia etti. Sosyal medya devi aynı zamanda, çalışan maaşları gibi çeşitli ödemelerin de bu durumdan etkileneceğini ekledi.

Gerginliğin sebebi politik

ülkede milyonlarca kullanıcısı bulunan uygulamanın, asıl sorunu vergi değil. Hindistan ve Çin arasındaki sınır gerginliği, iki ülke arasında sorunlara neden olmuş durumda. Ne yazık ki bu durum, TikTok ve çatı şirketi olan ByteDance‘i de etkiliyor. Ancak TikTok, sorun yaşayan tek uygulama değil. Geçtiğimiz ay, özellikle Çin hükümetine yakınlığı ile bilinen WeChat dahil pek çok uygulama, benzer sorunlar yaşadı.

Peki ya sizin Hindistan ve Tiktok arasındaki gerginlik ile ilgili görüşleriniz neler? Popüler uygulamanın yaşadığı sorunlarla alakalı düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Hepimiz Tiktok ve kullanıcılarından nefret ediyoruz. Ancak abartmanın alemi yok, adamların paralarına el koyarsan, bir tane yabancı yatırımcı bulamazsın senin ülkene para getirecek. Hukuku bu şekilde ezip geçen yöneticiler, ülkelerini batağa sürüklemeye mahkumdur.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Tik toku seversiniz sevmezssiniz ki ben nefret ediyorum ama bu yaptıkları hukuksuzluk politik bir karar ondan sonra yatırımcı güven diye ağlarlar bizimkiler gibi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Abs uygulamaları zevklerine göre mi politikacıların paylaşımlarını veya hesaplarını engelliyor? Her zaman bu olayları başlatan, örnek olan Abd olmuştur.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

TIKTOK’un Türkiye’de tamamen kapatılması gerekiyor ‼️

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

TIKTOK’un Türkiye’de tamamen kapatılmasını bekliyorum.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

abi tamam hukuk diyosunuz eyvallahta adamlar vergi kaçırıyorsa devlet napsın göz mü yumsun vergi kaçırmalarına? yasa ne diyorsa şirkette olsa uymak zorunda. onlar da vergi kaçırmasın. hesaplarını bloke edilmiş yani dondurulmuş. tutupta hesaplarındaki paralara el koyduk dememişler ki zaten. verginizi ödeyin açalım demek bu. kaldı ki vergi de öyle bizdeki gibi bilmem ne vergisi artı yüzde 35 gibi oranlarda değil, makul sayılabilecek yüzde 6-12 arasında oranla diyor haberde.
hayır hukuk diyorsunuz da hukuk evet bence de hukuk ne diyorda ilgili yasa ne diyorsa uyacak şirketler de. yok öyle ben faaliyet gösteriyorum ama kafama göre vergi vermiyorum. bi de bunu savunmuşsunuz. zeka seviyesi en altta olanların bile anlayacağı şekilde anlattım umarım anlarsınız…

" Hindistan-TikTok savaşı kızıştı: Paralara el kondu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hindistan-TikTok savaşı kızıştı: Paralara el kondu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hindistan-TikTok savaşı kızıştı: Paralara el kondu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme