Huawei-Amerika krizi nedir ve nasıl başladı?


03 Temmuz 2019 Çarşamba 06:43
Huawei-Amerika krizi nedir ve nasıl başladı?

Huawei ve Amerika sorunu hakkında siz değerli okuyucularımıza onlarca haber ulaştırdık ve bu konu özelinde günlerce konuştuk.

Bugün hâlâ devam eden kriz, son günlerde biraz olsun yumuşadı. O kadar fazla gelişme yaşandı ki bazı kişiler ilgili gerginliğin nasıl başladığını dahi unuttu.

Geçmişten günümüze, kronolojik bir şekilde, Huawei ABD ambargosu hususunda sizler adına derlediğimiz kilometre taşlarını şöyle bir incelemek ister misiniz?

Huawei Amerika krizi nedir?

Aslında pek çok kişi bu kavganın detaylarını biliyor ancak böylesine bir küresel hesaplaşmayı yeni öğrenen okuyucularımıza olayların nasıl geliştiğini çok kısa bir şekilde aktaralım. Amerika Birleşik Devletleri, Çinli iletişim ve teknoloji markalarına (Huawei ve ZTE gibi) “casusluk” ve “hırsızlık” sebeplerinden ötürü bir ambargo uyguluyor.

Huawei Amerika krizi

Ulusal güvenlik krizinin baz alındığı ambargo, en başta Huawei olmak üzere, Çinli şirketlere ekonomik anlamda zarar (yazılımsal ve donanımsal) veriyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın başını çektiği yaptırım, hükümet için ülkenin geleceğini korumakla eş değer. Bu yasaklama, dünyanın bir numaralı telekom tedarikçisi olarak görülen ve iki numaralı telefon üreticisi olan Huawei adına ilk değil.

Huawei Amerika krizi nasıl başladı?

Bu gerilimin atası olarak sayabileceğimiz bir olay 2012 yılında yaşandı. Obama dönemindeki yönetim, Huawei’ye ait olan donanımların kullanımını (Amerikan şirketlerine yönelik bir kısıtlama) yasaklamıştı. Günümüze dönersek, kavganın çıkış noktası bir liderler zirvesi.

2018 yılında Arjantin’de gerçekleştirilen G20 zirvesinde temelleri atılan bu kriz, Trump’ın Çin’e ek vergiler uygulayacağını açıklamasıyla başlamıştı. Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei’nin kızı ve firmanın Baş Finansman Danışmanı Meng Vanzhou’nun Kanada’da tutuklanması da olayın palazlanmasına sebep oldu.

Rusya’nın da politik çerçevede Çin’e destek vermesiyle birlikte saflar belli oldu. Daha fazla detaya girmeden, tarih – olay kalıbını kullanarak işler buralara kadar nasıl geldi hep birlikte bir bakalım. Olaylar, en baştan en sona doğru gittiği için zaman zaman bu yazının en son sayfasına uğramayı unutmayınız!

Huawei Amerika krizi nasıl başladı

Amerika Çin savaşı ekseninde Huawei Trump savaşı ne durumda?

Olayları sıralı bir şekilde anlatan kronoloji, 2018 senesinden başlayacak şekilde hazırlandı. Dilerseniz, iki süper güç (ABD ve Çin) ve iki güçlü isim (Huawei ve Trump) birbirlerinin hamlelerine nasıl karşılık vermişler bir görelim. Başlamadan önce hemen belirtelim: Bu içerik, ileriye dönük bir şekilde güncellenmeye devam edecektir. Böyle içeriklerin daha fazla gelmesini istiyorsanız, yorumlarda konuyla ilgili görüşlerinizi belirtebilirsiniz. İlerleyen sayfalarda daha önce Shiftdelete.net tarafından yapılan bazı haberleri de göreceksiniz. İyi okumalar.
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Yazı çok güzel gidiyordu ta ki son 1 yıldaki gelişmelerin eklenmediğini görene kadar

" Huawei-Amerika krizi nedir ve nasıl başladı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei-Amerika krizi nedir ve nasıl başladı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei-Amerika krizi nedir ve nasıl başladı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!