Huawei Mobil Servisleri ve Google Play karşı karşıya


28 Kasım 2019 Perşembe 22:00
Huawei Mobil Servisleri ve Google Play karşı karşıya

Son zamanlarda adından sıkça bahsettiren marka Huawei Google Play Hizmetleri bulunmayan modeli Mate 30 Pro‘yu, Huawei Mobil Servisleri ile kullanıcılarla buluştu. Peki Huawei Mobil Servisleri ve Google Play Hizmetleri arasındaki farklar neler?

Huawei Mobil Servisleri mi Google Play Hizmetleri mi?

ABD ve Çin arasındaki ticari savaşın etkisini en çok yaşayan firma Huawei oldu. Google’ın lisans iptalinden dolayı uygulamaları kullanamayan Huawei Google Play yerine bir sistem geliştirdi. Android cihazlarda yer alan Google Play Hizmetleri‘nin yerine geçecek olan bu sistemle birlikte, Huawei telefonlar ihtiyaç duyduğu bütün özelliklere sahip olacak.

Her iki sistem incelendiği zaman bazı benzerlikler ve farklılıklar göze çarpıyor. Bunlardan ilki servislerin ikisinin de Android cihazlar üzerinde çalışması. Böylelikle her iki serviste bütün Android uygulamaları desteklenebiliyor. Servisleri birbirinden ayıran temel özellik ise uygulamaların telefona nasıl yüklendiği.

Google Play Servisleri‘ni kullanabilmek için bir Gmail hesabınızın bulunması gerekiyor. Ayrıca bu Gmail hesabıyla Google’ın kullanıcılarla buluşturduğu bütün uygulamaları kullanabilirsiniz. Ancak Huawei ID ile Google sistemlerine giriş yapılamıyor. Huawei servisinde ise Gmail ile hesap açma ve kullanma imkanı bulunuyor. Dileyen kullanıcılar Huawei üzerinden de hesap açabilir. Her iki sistem de telefonda bulunan fotoğrafları, rehberi, takvimi, notları, Wi-Fi seçenekleri ve ayarları bulutta yedekliyor.

Huawei Mobil Servisleri

Huawei‘nin burada Google‘a göre bir artısı bulunuyor. Google hizmetinde arama geçmişi ve mesaj yedeklemesi yapılmıyorken, Huawei‘de yedekleme işlemi mümkün. Google servislerinde bunu yapabilmek için üçüncü parti uygulama kullanmak gerekiyor.

Huawei Mobil Servisleri uygulama sayısı yeterli mi?

Bilindiği üzere Google hizmeti bulunan telefonlarda Google Play Store üzerinden uygulamalar indiriliyor. Huawei cephesinde ise App Gallery isimli hizmeti kullanmak gerekiyor. Google beklendiği üzere mağazasında daha çok uygulamaya sahip. Her telefon üreticisi kendi mağaza uygulamasını oluştursa da kullanıcılar Google Play Store uygulamalarını tercih ediyor. Marka mağazalarına ayrıca Samsung Galaxy Store da örnek verilebilir.

Ayrıca üçüncü parti mağazalardan da uygulama indirme imkanı bulunuyor. Bunların arasında Apptoid, APKMirror, F-Droid ve Amazon App Store öne çıkıyor. Huawei kullanıcıları istedikleri uygulamayı kendi mağazalarında bulamazsa, alternatif olarak bu mağazaları kullanabilir.

Huawei Mobil Servisleri

Bunlarla birlikte günlük hayatta kullanılan uygulamalar da Google Play Servisleriyle çalışıyor. Örneğin WhatsApp, sohbet yedeklerini Google Drive üzerinde saklıyor. Bunun dışında yedekleme olmadığından Huawei kullanıcıları sohbetlerinin yedeğini almakta sorun yaşayabilir.

Henüz sınırlı sayıda uygulamayı içeren Huawei App Gallery için çalışmalar devam ediyor. En popüler uygulamalar WhatsApp, Instagram, Facebook vb. uygulamalar yer almasa da kullanıcılar bu uygulamaları elle kurabilir. Ayrıca Huawei Mate 30 Pro‘ya Google Play Hizmetlerini elle kurma da yapılabiliyor.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Huawei Mobil Servisleri ve Google Play karşı karşıya”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Google play store tam bir çöplük uygulamaların bir çoğu ya ücretli , ya kararsız çalışan , yada reklam aracı olmuş. Eskiden Windows phone kullanmıştım uygulama sayısı azdı ama bari işe yarıyorlardı. Şimdi uygulamaları apk olarak dışarıdan yüklüyorum, ya arkadaş YouTube un arkaplanda çalışması olması gerekenken , getirdiler ama ücretli çok paragöz olmuş Google.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Güzel bir ekosistem oluşturulmuş, bazılarının söylediği gibi “çöp” değil en azından.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Google de trupun etkisinde..
  Bunu bi azletseler çok iyi olacak
  Google çok hain bir kuruluş muş vay be
  Google ürünlerini almamak gerekir
  Yuh sana Googleeeee

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Yalnız Google aramaları ve mesajları yedekliyor

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Alternatif olması rekabeti. Rekabet te kaliteyi getirir

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Google servislerini kullanabilmek için illa ki gmail hesabına sahip olmak şart değil. Başka e-posta hesabı ile google’de hesap oluşturarak servisleri kullanma imkanı mevcut. Benim gmail hesabım yok ama kensi e-posta hesabımla google hesap oluşturdum ve bu hesapla google drive, youtube ve google play uygulamalarını kullanabiliyorum.

" Huawei Mobil Servisleri ve Google Play karşı karşıya konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei Mobil Servisleri ve Google Play karşı karşıya ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei Mobil Servisleri ve Google Play karşı karşıya ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!