Okunma

IBM, Microsoft’a Sırt Çevirdi


14 Eylül 2009 Pazartesi 07:31
IBM, Microsoft’a Sırt Çevirdi

IBM’in dünya çapındaki toplam 360.000 çalışanı Microsoft ofis paketi yerine IBM’in geliştirdiği Lotus Symphony yazılımını kullanacak. Bu Microsoft için büyük bir kayıp. IBM bir iç yazışma ile bu durumu çalışanlarına bildirdi. Ve çalışanların bilgisayarları kademeli olarak 2009 yılı sonuna kadar Lotus Symphony yazılımına geçirilecek. Lotus Symphony yazılımı ODT dosya biçimini kullanıyor. Yazılım aynı zamanda Microsoft ofis dökümanlarını da açabiliyor.

IBM bunu sadece kar etme amaçlı yapmıyor. Firma kendi platformlarında bu tarz bir değişikliğe gideceğinin sinyalini 2008 yılının Haziran ayında vermişti. Lotus Symphony yeni bir ofis yazılımı ve OpenOffice 1.x çekirdeğini kullanıyor. Açık kaynak kodlu bir yazılım olan Lotus Symphony’nin 1.3 sürümü Haziran ayında yayınlanmıştı. Yazılımın Windows, Mac OS X, Ubuntu, Red Hat, SUSE Linux işletim sistemlerine desteği bulunuyor.

:: Siz hangi ofis paketini kullanıyorsunuz?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" IBM, Microsoft’a Sırt Çevirdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IBM, Microsoft’a Sırt Çevirdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IBM, Microsoft’a Sırt Çevirdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "