Okunma

İnsansız QF-16, Füzeden Kaçabildi!


31 Ağustos 2014 Pazar 15:00
İnsansız QF-16, Füzeden Kaçabildi!

Sizlerle geçtiğimiz yıl burada paylaştığımız bir haberde, ABD‘nin hurdaya ayıracağı F-16′ları insansız uçağa dönüştürerek modernize ettiğini açıklamıştık. Boeing’in geliştirdiği projede, QF-16 adı verilen F-16 tipi uçaklar, insansız olarak uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir hale getirilmişti. 

O projenin üzerinden 1 sene geçti ve artık QF-16, düşman füzelerinden kaçabilecek seviyeye geldi!

Hem eğitim için hem de mevcut uçakları daha da iyi bir hale getirmek için başlatılan uygulamada, artık oldukça eskimiş uçaklardan birisi olarak kabul edilen F-4′ün insansızlaştırılmış sürümü QF-4, vurulacak hedef olarak kullanılıyor.

Böylece eğitimlerde içerisinde insan olmayan, gerçek bir uçak hedef olarak vurulabiliyor. Oldukça maaliyetli gibi gözükse de, sonuçta F-4 tipi uçaklar günümüzde gelişmiş ordularda hurdaya ayrılıyor. Hurdada duracağına, hedef olarak kullanmak da mantıklı bir seçenek.

Günümüzde havadan havaya savaşlarda hala başarılı bir yeri olan F-16‘nın insansız sürümü QF-16 ise, QF-4′e göre biraz daha gelişmiş amaçla hazırlanmış durumda. Füzelerden manevra kabiliyeti sayesinde kaçabilen QF-16, ayrıca gerçekte yapabileceği, fakat insanların dayanabileceği G kuvvetinden dolayı yapamadığı manevraları da yapabiliyor.

İnsansız hava araçları günümüzde epey gelişme göstermiş olsalar bile, mevcut savaş uçakları kadar da öldürme konusunda becerikli değiller. Özellikle ABD’nin yoğun olarak kullandığı F-15, F-16, F-18 ve F-22 gibi uçaklar, önümüzdeki dönemde uzaktan kumandalı hale gelebilirler.

Böylece hem pilot zaiyatı olmayacak, hem de uçaklar pilot olmayacağı için daha keskin manevralar yapabilecekler.

:: Mevcut savaş uçaklarının insansızlaştırılması projesini nasıl buluyorsunuz? Pilotlu uçaklara göre daha tehlikeli olabilirler mi?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “İnsansız QF-16, Füzeden Kaçabildi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Fazla Call Of Duty oynaya oynaya arkadasın beyni sulanmış

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi müslümanlar vurulurken 100000 müslümana 1 pilot gidiyordu onuda engellediler.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bir jammerlik isleri var tutmaz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlarda lag olmuyor mu? 😀

" İnsansız QF-16, Füzeden Kaçabildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsansız QF-16, Füzeden Kaçabildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsansız QF-16, Füzeden Kaçabildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "