Okunma

İşlemci Pazarı Ne Durumda?


12 Ağustos 2009 Çarşamba 12:43
İşlemci Pazarı Ne Durumda?

AMD işlemcilerin 2009 yılının ilk çeyreğindeki gönderimi yüzdelik dilim üzerinde yüzde 1.8 artış gösterdi. Intel’in birinci çeyrekte sattığı işlemcilerin yüzde 34‘ü mobil işlemcileri kapsıyor. Mobil işlemcilerin yüzde 8.1’i ise Atom işlemci.

Gönderimler hesaplandığında, Intel’in dünyanın PC işlemci piyasanın yüzde 78.9’una sahip olduğu gözleniyor. AMD ikinci çeyrekte yüzde 22.3’den yüzde 20.6’ya düşmesine rağmen geçtiğimiz yıla göre 2009 yılında pazar payını yüzde 0.9 arttırdığı gözüküyor. VIA ise hesaplamada yüzde 0.5’lik bir dilim sahibi.

Server işlemcilerine baktığımızda (RISC ve EPIC Itanium içermeyen), Intel’in ortalamanın üstünde artışla yüzde 90’a yakın bir Pazar payının olduğunu görüyoruz. AMD ise sadece yüzde 10’luk dilime sahip.

:: Siz hangisini tercih ediyorsunuz?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İşlemci Pazarı Ne Durumda? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşlemci Pazarı Ne Durumda? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşlemci Pazarı Ne Durumda? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "