Jeff Bezos’un şirketi nükleer uzay aracı yapacak


14 Nisan 2021 Çarşamba 17:24
ABONE OL
Jeff Bezos’un şirketi nükleer uzay aracı yapacak

Pentagon’un İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı DARPA, nükleer uzay aracı yapmak için havacılık şirketi Lockheed Martin ve Jeff Bezos‘un uzay şirketi Blue Origin‘i seçti. İki şirket, dünya ile ay arasında yer alan ‘cislunar‘ uzaydaki misyonlar için çevik bir roket tasarlamak üzere General Atomics ile birlikte çalışacak.

Nükleer termal tahrik (NTP) sistemleri, insanlı görevlerin uzayda yeni bir anahtarı olabilir. NASA, 70’lerden beri yaşadığı bütçe kısıtlamaları nedeniyle teknolojiyi bir kenara bırakıp geliştirdiği NTP‘ye geri döndü.

NASA Mars’a götürmenin kısa bir yolu olarak NTP’ye döndü

İtme kuvveti oluşturmak için nükleer reaktörden sıvı iticiye ısı aktararak çalışan sistem, kimyasal roketlerin iki katı yakıt verimliliği sağlıyor.

NASA, 70’lerden beri yaşadığı bütçe kısıtlamaları nedeniyle teknolojiyi bir kenara bırakıp geliştirdiği NTP‘ye geri döndü. DARPA, NTP teknolojisinin gelişim hızını artırmayı hedefliyor. Buna göre ajans, 2025 yılına kadar düşük dünya yörüngesinin üzerindeki bir uzay aracında nükleer tabanlı tahrik sistemi kuracak.

Önümüzdeki 18 ay boyunca görev, DRACO (Agile Cislunar Operasyonları için Gösteri Roketi) programının 1. aşaması ve şirketlerin cislunar uzayda (dünya ile ay arasında) hızlı manevra kabiliyetine sahip bir araç geliştirmek için iki yola ayrılacak.

CNBC’nin haberine göre, ödülün kazanılması Blue Origin için yeni bir ulusal güvenlik sözleşmesine işaret ediyor.

Bezos’un şirketi ve toplamda 5.4 milyon dolar hibe edilen Lockheed Martin, ilk olarak NTP sistemi ile çalışan operasyonel uzay aracı için rakip tasarımlar üzerinde çalışacak. General Atomics ise 22 milyon dolar hibe ile nükleer reaktörü geliştirecek.

DRACO program yöneticisi Nathan Greiner, “Performans ekipleri gelişmiş reaktör, tahrik ve uzay aracı sistemlerini geliştirme ve yerleştirme yeteneklerini gösterdiler. DRACO programı kapsamında geliştirmeye ve göstermeye çalıştığımız NTP teknolojisi, uzayda gelecekteki operasyonların temelini oluşturmayı hedefliyor” dedi.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Kendisi bolluktan parayı ne yapacağını bilmediğinden böyle işlere kalkışıyor

Ahgenclik
Ahgenclik
27 gün önce

tmm

antigravity 74100
antigravity 74100
27 gün önce

Uzay araçlarında nükleer enerji kesinlikle şarttır, ancak kullandıkları teknoloji yine de ilkel bir teknolojinin geliştirilmişinden başka bir şey olmayacaktır. Gelecek nesil uzay araçları ısı üretmeyen kapalı sistem itkisi ile hareket edecektir. Bu konuda son aşamadayım ve şu anda 14 motorlu bir prototip üzerinde çalışmalarım sürmektedir.

" Jeff Bezos’un şirketi nükleer uzay aracı yapacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Jeff Bezos’un şirketi nükleer uzay aracı yapacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Jeff Bezos’un şirketi nükleer uzay aracı yapacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!