Okunma

Jüpiter toz bulutu incelendi!


12 Aralık 2017 Salı 11:30
Jüpiter toz bulutu incelendi!

Jüpiter toz bulutu ile Güneş Sistemi’nin en çok merak uyandıran gezegenleri arasında bulunuyor. Jüpiter toz bulutu incelemelerine üç boyutlu veriler elde edildi.

Jüpiter toz bulutu derinliği 320 km

Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan ve Güneş’ten uzaklığı ile 5. sırada bulunan Jüpiter hakkında yeni veriler elde edildi. Juno uzay aracı, Büyük Kırmızı Nokta’yı kaplayan toz bulutu hakkında araştırma yaptı. Daha önce iki boyutlu olarak bilgileri bilinen toz bulutunun, üç boyutlu bilgilerine ulaşıldı.

1830’dan beri izlenen Jüpiter’in yüzeyini, toz bulutu yüzde 350 oranında etkiliyor. Bu yıl Nisan ayı itibariyle elde edilen verilerin incelenmesiyle bu toz bulutunun genişliğinin 16.000 km olduğu gözlemlendi. Yani Dünya’nın çapının yaklaşık 1.3 katı büyüklüğüne eş değer. Ayrıca gezegenin atmosferi ile toz bulutunun uç noktası arasındaki mesafenin 320 km olduğu tespit edildi.

Jüpiter toz bulutu

Voyager 1 ve 2 ile yapılan gözlemlerde ise bu genişlik yaklaşık Dünya’nın çapının 2 katı kadardı. Böylelikle Juno ile elde verilerde toz bulutunun küçüldüğü sonucuna varıldı. Büyük ölçüde hidrojen ve helyumdan oluşan hem boyut hem de kütle olarak Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni hakkında çalışmalar devam edecek. Aşağıdaki video ile toz bulutu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Toz bulutu hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Jüpiter toz bulutu incelendi!”

  1. Eren edip dedi ki:

    Börek sandim canim cekti gül boregi

" Jüpiter toz bulutu incelendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Jüpiter toz bulutu incelendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Jüpiter toz bulutu incelendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "