Okunma

Gezegen isimleri nereden geliyor?


04 Aralık 2017 Pazartesi 18:00
Gezegen isimleri nereden geliyor?

Güneş sisteminde yer alan 8 gezegenin (kusura bakma Plüton) kökenlerini hiç merak etmiş miydiniz? Gizemlerle dolu uzay boşluğunda bizleri çevreleyen ve bize en yakın komşularımız hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Merkür’ün ne zaman keşfedildiğini biliyor muydunuz? Peki, gezegen isimleri nereden geliyor hiç merak ettiniz mi?

Bu ilginç yazımızla NASA‘nın da verilerinden yararlanarak Güneş Sistemi‘nde (Solar System) yer alan bu büyülü cisimlere yakından bakıyor ve kökenlerine iniyoruz.

Gezegen isimleri nereden geliyor?

gezegen isimleri

Merkür (Mercury)

Güneş’e en yakın gezegen. Merkür, Dünya’nın uydusundan sadece biraz daha büyüktür. Gündüzleri 450 dereceye çıkan korkunç sıcaklığı, geceleriyse yüzlerce derece dondurucu soğuyula oldukça ilgi çekicidir. Gerçek bir atmosfere sahip olmayan Merkür’ün yüzeyi kraterlerle kaplıdır.

Köken: Merkür ismini Roma’nın haberci tanrısından almıştır.

Keşif: Antik dönemlerden beri bilinir ve çıplak gözle görülebilir

Çap: 4,878 km

Yörüngede bir tur: 88 Dünya günü
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Gezegen isimleri nereden geliyor?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tesekkurler

 2. Hamdi dedi ki:

  Rezalet putların isimlerini Allah’ın Yarattığı gezegenlere takıp okullarda okutmuşlar meğer bize hepsinin Allah Teala belasını versin. La ilahe İllallah.

 3. isa koç dedi ki:

  Biz bu isimleri enli ateist inancı ile konulan yunan isimlerinden değil, İslam alimi Osmanlı’nın fikir babası gök bilimci Muhyiddin-i el Arabi’den öğreniyoruz.

  -Şems (Güneş)
  -Kamer (Ay)
  -Zühre (Venüs)
  -Utarid (Merkür)
  – Zühal (Satürn)
  – Müşteri (Jüpiter)
  -Merih (Mars)

  1. Bilal dedi ki:

   Peki bugün hangisi kullanılıyor? Bugün ülkemizde veya coğrafyamızda bu işi yürüten kim var? Koca bir hiç.. İlk olmak önemli değil, önemli olan bunu devam ettirip ilerletebilmek. Maalesef birçok alanda ilk olmamıza rağmen bugün meşale başkalarının elinde ve bizlerde onların peşinden gitmek mecburiyetindeyiz.

 4. efkan dedi ki:

  Bilgi iyidir güzeldir, birde falıma bakın sdn, astrolog olmuşsunuz beya 🙂

" Gezegen isimleri nereden geliyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gezegen isimleri nereden geliyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gezegen isimleri nereden geliyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "