KAPLAN STA, Altay tanklarını aratmayacak!


01 Mayıs 2021 Cumartesi 23:45
ABONE OL
KAPLAN STA, Altay tanklarını aratmayacak!

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı için Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında, üzerinden Kornet veya OMTAS atılabilen 208 adet paletli KAPLAN aracı ile 136 adet tekerlekli PARS tanksavar aracı tedarik ediliyor.

Bugüne kadar 94’ü KAPLAN olmak üzere 113 adet araç envantere alınırken, son olarak 5 Nisan 2021’de başlayan muayene kabul faaliyeti sonrası 9 araç daha envantere alındı. Araçlardan 7’si Gaziantep’teki 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığına, 2’si ise Kahramanmaraş’taki 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığına teslim edildi. STA araçlarının tedariki ile Tanksavar bölüklerinin, mekanize birliklerin manevra kabiliyeti ile uyumlu hâle gelerek harekât etkinliğinin artırılması hedeflendi. Teslimatların 2022’ye kadar tamamlanması bekleniyor.

KAPLAN STA, göreve özel olarak sıfırdan geliştirildi

KAPLAN STA, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) projesi kapsamında geliştirildi. FNSS’nin, KAPLAN yeni nesil zırhlı muharebe aracı ailesinin en yeni üyesi. Otomatik şanzımana ve ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip. Amfibi bir araç olan KAPLAN STA, suda hareket yeteneğine de sahip. Farklı eğimlerde ve yer şekillerinde hedefe füze gönderebilecek yapıda geliştirildi. Kirpi ve Cobra-2 gibi mevcut yerli ürünlerin üzerine tanksavar füzesi koymak tercih edilmedi. Sırf bu görevi en iyi yapabilecek tasarımlar ortaya çıkartıldı ve paletli KAPLAN STA ile 4×4 PARS STA ortaya çıktı.

Aracın arka kısmında ise nişancı yardımcısı ve ilave personel bölümü yer alıyor. KAPLAN STA’nın vurucu gücünü ise modern atış̧ ve komuta kontrol yeteneklerine sahip olacak şekilde yine FNSS tarafından geliştirilen Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi oluşturuyor.

FNSS KAPLAN

KAPLAN STA’nın teslimatları tüm hızıyla sürüyor

Artan tehditlere karşı ALTAY tankının boşluğunu dolduruyor

Kulenin diğer tüm benzer sistemlerle karşılaştırıldığında en ayrıştırıcı özelliği, iki farklı güdümlü tanksavar füzelerini kullanabilmesi. KORNET ve yerli OMTAS tanksavar füzelerini atabiliyor. İlerleyen zamanlarda daha uzun menzilli UMTAS veya SPİKE NLOS benzeri görüş ötesi tanksavar füzeler taşıması beklenebilir. Roketsan tarafından geliştirilen orta menzilli tanksavar füzesi OMTAS, yeni nesil tepeden vuruş yapabilme kabiliyetine sahip. Bu füzelerle KAPLAN STA, vur-kaç görevleri için ideal.

Vur-kaç görevleri için geliştirildiği düşünülen KAPLAN STA, seri üretime henüz geçememiş ana muharebe tankı ALTAY‘ın boşluğunu dolduruyor. İlk kez 25 Aralık 2019’da 2 adet Kaplan STA ile teslimatlar başlamıştı.
Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
5 gün önce

Bu hükümette bir tarafı yıkıyor bir tarafı yapıyor halkin ihtiyaçlarinı karşılamayıp ülkeye katkıda bulunuyorlar kafam çok karışım

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 gün önce

SDN senden de bunu beklemezdim böyle başlıklar atmatın lütfen sonra insnlar yanlış anlıyo olayı bu bir sişah taşıyıcı araç tankla alakası yok

qslash
qslash
4 gün önce

Ohooo BMC Altay Tankını yapacakta teslim edecekte. 2019’da seri üretime girecekti hala ortada bir tank yok. Al işte adamlar mükemmel tanklar yapıyorlar. Zamanında ihale FNSS’ e verilseydi Altay Tankını görüyor olurduk şimdi. Helal olsun her açıdan mükemmel iki zırlı araç yapmışlar. Daha ne söylenebilir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 gün önce

Cidden senelerdir bu siteyi kullanıyorum. Ve altay tankını aratmayacak yerini dolduracak diye anlatıyorsunuz. Bir daha bu siteyi kullanmayacağım.

qorjux
qorjux
2 gün önce

Olmayan tankın yerini yer şey alabilir zaten.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 gün önce

Memlekete halkın yararına bir çivi çakılsa o faydadır. Ne yapsınlar yani altay tankı gecikiyor diye bunlardamı yapılmasın. Onu yapma bunu yapma şu montaj öbürü prototip diye diye hiç bir şey yapmayalım oturalım o zaman. Amerika yine size 50 yıl öncenin hurda abrahamlarını verir oturun bekleyin

" KAPLAN STA, Altay tanklarını aratmayacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere KAPLAN STA, Altay tanklarını aratmayacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda KAPLAN STA, Altay tanklarını aratmayacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Sonunda geldi! Apple AirTag kutu açılışı ve inceleme! Sonunda geldi! Apple AirTag kutu açılışı ve inceleme!
  2. 2 14.000 TL'lik Motorola Razr 5G kutu açılışı 14.000 TL'lik Motorola Razr 5G kutu açılışı
  3. 3 Windows 98 ile teknolojik 20 years challenge yaptık! Windows 98 ile teknolojik 20 years challenge yaptık!
  4. 4 Xiaomi telefonların az bilinen özelliklerine göz attık! Xiaomi telefonların az bilinen özelliklerine göz attık!
  5. 5 Fiyat farkına değer mi? iPhone 11 Pro vs 12 Pro Fiyat farkına değer mi? iPhone 11 Pro vs 12 Pro
  6. 6 Uygun fiyatlı Reeder P13 Blue Max Pro inceleme Uygun fiyatlı Reeder P13 Blue Max Pro inceleme
  7. 7 Pandemide müzeye götüren siteyi denedik Pandemide müzeye götüren siteyi denedik
  8. 8 Kripto parada ne kadar kaybettik? Ofis içi vLog Kripto parada ne kadar kaybettik? Ofis içi vLog
  9. 9 17 günlük tam kapanmada sizi yazılımcı yapacak 5 site! 17 günlük tam kapanmada sizi yazılımcı yapacak 5 site!
  10. 10 Verilerimiz DarkWeb'te mi? Verilerimiz DarkWeb'te mi?