Kaplan ve Pars, TSK envanterine katıldı


25 Aralık 2019 Çarşamba 18:15
Kaplan ve Pars, TSK envanterine katıldı

Ülkemizde savunma sanayi konusunda başarılı adımlar atılmaya devam ediliyor. Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında üretimi tamamlanan Kaplan STA ve Pars’ın ilk teslimat töreni Ankara / Gölbaşı’nda gerçekleştirildi.

Proje kapsamında 260 adet silah taşıyıcı araç, 64 adet Kornet-E Silah Kulesi ve 196 adet OMTAS Silah Kulesi, 2020 yılına kadar TSK’ya teslim edilecek. Silah taşıyıcı araçların 184 tanesi paletli, 76 tanesi tekerlekli olacak.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı ve FNSS Savunma Sistemleri arasında 27 Haziran 2016 tarihinde imzalanan sözleşme kapsamında üretilen KAPLAN STA, FNSS’nin yeni nesil zırhlı muharebe aracı olarak tanımlanıyor.

KAPLAN STA özellikleri

Ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine ve otomatik şanzımana sahip olan araç, mayınlara ve dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı zırhlı. Farklı coğrafi şartlarda hızlı hareket edebilmesi için düşük ağırlıkta bir gövdeye ve 5 yol tekerine sahip olan KAPLAN’a farklı alt sistemler entegre edilebiliyor.

Bu sayede oldukça geniş bir yelpazedeki görevleri yerine getirebilen araç, soğuk ve sıcak iklim koşullarına karşı personeli koruyor. Asfalttan engebeli arazilere kadar her alan hızlıca hareket edebilme yeteneğine sahip.

Bunun yanı sıra araçta yer alan gelişmiş süspansiyonlu palet sistemi, araçta oluşan titreşimi azaltırken, yol tutuşunu artırıyor.  KAPLAN STA’nın vurucu gücünü modern atış ve komuta kontrol yeteneklerine sahip olan Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi oluşturuyor.

PARS 4X4 STA özellikleri

PARS 4X4 STA ise dört kişilik bir mürettebata sahip. Herhangi bir ön hazırlık gerekmeden derin ve akıntılı suda operasyon yapma imkanı sağlayan araç düşük bir silüete sahip. Arkasında yer alan iki adet pervane ve uskur ile suda oldukça yüksek bir manevra kabiliyetine sahip.

Ön kısmında yer alan hidrolik kurtarma vinci sayesinde ihtiyaç halinde kendini kurtarabilen araç yüzde 70 dik eğim tırmanabiliyor. Aynı zamanda yüzde 40 yan eğimde tutunabilen araç, 40 sanimetre dik engelleri kolaylıkla geçebiliyor.

Ağırlık merkezi yere yakın bir şekilde konumlandırılan PARS tam bağımsız süspansiyon sistemine sahip. ABS destekli hidrolik disk frenleri, düşük yer basıncı, arttırılmış yaklaşma ve uzaklaşma açıları, azaltılmış kırılma açısı ile her türlü zorlu arazide hareket edebiliyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Kaplan ve Pars, TSK envanterine katıldı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Maşaallah diyorum. Geç kalinsa bile zararın neresinden dönülse kârdır. Şu anda 700 degişik projenin aynı anda yürütüldügünü okudum

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Destek olacağınıza köstek oluyorsunuz zihnî değiştirin artık sizin gibiler yüzünden

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Nereden nereye.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu halk bu yapılanları görür mü acaba teşekkür mü eder garez mi duyar? Ya da bunların yerine heykel yapılsa daha iyi olmaz mıydı fermi acaba? Artık bu milletin düşüncesinden maalesef böyle şüphe duyuyorum

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Birazdan bi mal cikar yok yarısı alman birazi italyan birazı türk şirketi der. Sirf muhalefet olmak icin Yapilan emegi görmez.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    yediğiniz naneyi de çok iyi biliyorsunuz. ama işte yanar döner olmak zor

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  şimdi yerli milli muhabbeti yapılacak;

  Bunları üreten firma FNSS isminde bir firma … Bu firma %51 Nurol holdingin %49 BAE Systemin (ingiliz)…

  Şimdi size sorarım Milli savunma bakanlığına bağlı askeri fabrika olan tank palet fabrikasını neden Katarlılara sattılar???Bunu da söyledik ya hemen vatan haini ilan ediliriz.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Hemen siyaset yapmaya başlamışsın. Hayırdır hacım zoruna mı gitti.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Evet yerli milli fabrikaların satılması zoruma gitti. sen mutlusun bu durumdan anladığım kadarıyla…

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Neyin peşindesin cahil ortada emek var türkiye kazanıyor hala homurdanırsın destekle bir cakıl taşı sende koy …

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Türkiye yıllar önce kaybetti birader…bunu ilerleyen zamanlarda çok iyi anlayacaksınız… Bizim fikirlerimiz hiçbir zaman değişmedi… Biz her zaman yerli ve milli olandan yanayız…Yerli tohumu yasaklayıp dışardan ne olduğu belli olmayan tohum almak… yerli milli tank fabrikasını satıp yerli adı altında tank yapmak bana doğru gelmiyor.

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Beyler en başta ABD de ki gibi bütün silah fabrikaları özel şirkette olmalı ayrıca kimin olduğu önemi yok kimin için ürettiğinin önemi var

" Kaplan ve Pars, TSK envanterine katıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kaplan ve Pars, TSK envanterine katıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kaplan ve Pars, TSK envanterine katıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 2. 2 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 3. 3 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 4. 4 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 5. 5 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 6. 6 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 7. 7 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 8. 8 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 9. 9 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 10. 10 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk