Kelebek güneş panelleri için ilham kaynağı oldu!


20 Ekim 2017 Cuma 11:30
Kelebek güneş panelleri için ilham kaynağı oldu!

Yenilenebilir enerji kaynakların her geçen gün çok daha önemli hale geldiği günümüzde, güneş panellerinin popülerliği hızla artmaya devam ediyor.

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından geçtiğimiz günlerde güneş enerjisinin, diğer enerji kaynaklarına kıyasla en hızlı büyüyen küresel enerji kaynağı olduğuna dair yapılan açıklama, bu durumu bir kez daha doğruladı.

Bir kelebeğin kanatları, güneş ışığının iki kat daha verimli bir şekilde kullanılabileceği yeni güneş paneli hücreleri için ilham kaynağı oldu.

Bilim insanları gül kelebeğinin kanatlarını inceledi!

Güneş panelleri genellikle kalın hücrelerden üretiliyor ve güneşten en fazla miktarda ışık elde edilebilmesi için belli bir açıda konumlandırılırlar. İnce hücreli güneş pilleri ise çok daha ucuz ve daha hafif olmalarına rağmen genellikle saat ve hesap makinelerinde karşımıza çıkıyor.

Zira, nanometre kalınlığa sahip olan bu hücreler maalesef verimlilik konusunda günümüz standartlarının oldukça gerisine kalıyor.

Güneydoğu Asya’ya özgü gül kelebeğinin kanatlarını inceleyen bilim insanları, bu yapıyı daha verimli olan ince hücreler oluşturmak için kullanacaklar. Bu hücrelerin diğerlerinden farklı olarak, hangi açıda olursa olsun çok fazla ışığı emerek enerji üretebileceği ifade ediliyor.

California Institute of Technology’de bir biyomühendis olan Radwanul Siddique‘nin liderliğindeki bilim insanları, bu kelebeklerin neden bu kadar verimli olduğunu anlamak için elektron mikroskopu altında kanatlara baktılar ve kanatların nano yapılarının 3D bir modelini oluşturdular.

Kanatların rastgele aralıklarla yerleştirilmiş küçük deliklerden oluştuğu tespit edildi. Delikler bir metrenin milyarda birinden az bir mesafede yer alıyor ve ışığı dağıtmaya ve kelebeğin ısıyı soğurmasına yardımcı oluyor.

:: Yenilenebilir enerji kaynakları hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Kelebek güneş panelleri için ilham kaynağı oldu!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Hadi hayrlisi. Su fosil atiklardan kurtulalim da doga bir kendine gelsin.

" Kelebek güneş panelleri için ilham kaynağı oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kelebek güneş panelleri için ilham kaynağı oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kelebek güneş panelleri için ilham kaynağı oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 2. 2 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 3. 3 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 4. 4 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 5. 5 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 6. 6 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 7. 7 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 8. 8 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 9. 9 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 10. 10 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!