Okunma

Kendi kendine konuşana deli demeyin!


28 Temmuz 2017 Cuma 07:30
Kendi kendine konuşana deli demeyin!

Halk arasındaki kendi kendine konuşana deli dendiği yönündeki söylem malum. Öte yandan bilim bunun aslında stres atmak, duyguları kontrol etmek ve zihninizi sakinleştirmek için oldukça önemli olduğunu kanıtlamış durumda.

Duyguları yönetmenin etkili yolu kendi kendine konuşmak!

Michigan State Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan ve Scientific Report’ta yayımlanan bir çalışmaya göre, kendi kendine konuşmak duyguları yönetmenin etkili bir yolu. Yani üçüncü şahıs olarak kendiniz hakkında konuşmakta hiçbir sıkıntı yok.

Araştırmacılardan Jason Moser, insanların üçüncü şahıs olarak kendilerine atıf yapmasının insanların başkaları hakkında nasıl düşündükleriyle oldukça benzediğini ifade ediyor. Bu sayede insanlar kendi deneyimlerinden bir nebze olsun psikolojik olarak uzaklaşabiliyor ve bu durum onların duygularını düzenlenmesine yardımcı oluyor.

17-07/27/kendi-kendine-konusmak-populer-bilim-sdn-02.jpg

Çalışma, düşüncelerinizi tipik birincil insan zihniyetinden uzak tutarak kendi duygusal reaksiyonlarınızı yanlılık olmadan daha iyi analiz edebildiğinizi göstermekte. Dışarıdan bakmanın, kişisel düşünceleri ölçülü ve duygusuz bir şekilde ele almanın anahtarı olduğu ve bu düşünceleri yüksek sesle tekrarlamanın beyin aktivitesini düşürerek stresle başa çıkmada yardımcı olduğu vurgulanmakta.

Özetle, günlük hayatın stresinden uzaklaşmak için ara ara kendi kendine konuşmanın iyi bir rahatlama yöntemi olacağını söyleyebiliriz. Yine de bunu pek de ortalıkta yapmamakta fayda var.

:: Gün içerisinde kendi kendinize konuşuyor musunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Kendi kendine konuşana deli demeyin!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu duruma teşvik veya normal karşılama tez'i delilik olmasada delirmeye giden yolun zemin katı olduğu bir gerçek. Çünkü zamanla kişi kendi konsantrasyonunu kaybeder ve kim olduğunu kiminle konuştuğunu ne yaptığını kavrayamaz hale gelir ve delilik dediğimiz durum baş gösterir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  tamam işte, delilerde de stres olmaz, kendi kendine konuşanda da olmuyo. demekki kendi kendine konuşan delidir 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İçim rahatladı. Artık kendi kendime daha içten konuşabilirim 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bilim insani nedir yahu? Bilimadami dediginizde kadinlara hakaret mi etmis oluyorsunuz? Bu terim olmustur zaten… Okuyasi gelmiyor insanin…

" Kendi kendine konuşana deli demeyin! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kendi kendine konuşana deli demeyin! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kendi kendine konuşana deli demeyin! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "