Okunma

Korsan Kol Geziyor


12 Mayıs 2009 Salı 12:45
Korsan Kol Geziyor

Bu gelişmeye rağmen, 2008 yılında korsan yazılım kullanımının Türk yazılım sektörüne verdiği zarar, bir önceki yıla göre yüzde 27 artarak 468 milyon USD’a ulaştı. Katlanarak büyümeye devam eden bu zarar, 2004 yılında 182 milyon USD, 2007’de de 365 milyon USD olarak gerçekleşmişti.

IDC tarafından, global yazılım sektörünün temsilcisi Business Software Alliance (BSA) adına dünya çapında 110 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre; 2008 yılında korsan yazılım kullanımı 36 ülkede sabit kalırken, 57 ülkede geriledi, 16 ülkede ise artış gösterdi.


Çin, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde kullanılan kişisel bilgisayar sayısının hızla artmasına paralel olarak genel olarak düşüş eğiliminde olan korsan yazılım kullanım oranı, dünya genelinde 3 puanlık artış göstererek yılı yüzde 41 ile tamamladı. Korsan yazılım kullanımının, global yazılım sektörüne olan maliyeti ise  bir önceki yıla göre yüzde 11’lik artarak, 53 milyar USD’ı geçti.


2008 yılında korsan kullanım oranının en yüksek olduğu bölge yüzde 66 ile Orta ve Doğu Avrupa olurken, korsan kullanımı oranı en yüksek olan ülke ise yüzde 95 ile Gürcistan oldu. Gürcistan’ı yüzde 92 ile Ermenistan ve Zimbabve, yüzde 90 ile Azerbaycan ve Moldova takip etti.

Lüksemburg yüzde 21’lik korsan kullanımı ile Avrupa ve dünyanın korsan kullanımı en düşük olan ülkelerinin başında yer alırken, bu ülkeyi yüzde 24 ile Avusturya, ve %25 ile Belçika, Danimarka, İsveç ve İsviçre takip etti.

:: Korsanın önünü nasıl keseceğiz?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Korsan Kol Geziyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    insanlari anlamiyorum gelip bilgisayara yuzlerce dolar yatiriyorlar ama bi orjinal isletim sistemine para vermiyorlar !

  2. SDN Okuru dedi ki:

    bu sayıları nereden uyduruyorlar anlamıyorum. korsan kullanımın türk yazılım sektörüne zararı nereden geliyormuş. tamamen fasa fiso sayılar bunlar… türkiye’de hangi türk yazılımı korsan çoğaltılıp kullanılıyor. sayılarını verseniz de bilgilensek.

" Korsan Kol Geziyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Korsan Kol Geziyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Korsan Kol Geziyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "