Kuantum teknolojili Samsung OLED TV için tarih: 2022!


13 Şubat 2021 Cumartesi 00:07
ABONE OL
Kuantum teknolojili Samsung OLED TV için tarih: 2022!

Teknoloji sektörünün önemli markalarından bir tanesi olan Samsung, televizyon dünyasını bir adım daha ileri taşımaya çok yakın. Kuantum teknolojisine dayalı Samsung OLED TV, 2022’de piyasaya sürülebilir. LG‘nin yaptığı son atılımlardan sonra Samsung bu hamle ile televizyon piyasasında tekrar zirveye çıkma şansı yakalıyor.

Günümüzde televizyon satın alırken en çok tercih edilen iki seçenek LCD ve OLED. Samsung yıllardır LCD formatına sıkı bir şekilde bağlıyken en büyük rakibi olan LG, OLED konusunda ciddi atılımlar gerçekleştiriyordu. LCD’nin güçlü yönleri olsa da genel olarak kalite açısından her zaman OLED’in bir kaç puan arkasında kaldı. Samsung iki teknolojinin de toplamından daha büyük olan bir şeyin peşinde: Kuantum teknolojisine dayalı OLED bir televizyon. Samsung, QLED türü altında son birkaç yıldır kuantum noktalarla geliştirilmiş LCD TV’ler satıyor. Testlerde Samsung’un QLED TV’leri, OLED’in genel görüntü kalitesine erişemiyor. 2019’da Samsung, bu teknolojileri birleştiren TV’ler yapmak için yeni bir fabrika açacağını duyurdu. 2021 yılı içerisinde üretime başlaması beklenen fabrika, 30.000 adet 65 inç televizyon üretecek. Samsung bu girişim için yaklaşık 11 milyar dolarlık bir yatırım yapıyor.

Kuantum teknolojisi nasıl çalışır?

Kuantum nokta renk dönüşümü, ekranlarda renk oluşturmanın tamamen yeni bir yolu. Herhangi bir LCD TV’de temel çalışma prensibi mavi, yeşil ve kırmızı renkler üretmektir. Samsung’un mevcut QLED TV’leri gibi kuantum noktalı TV’ler, bu mavinin bir kısmını kırmızı ve yeşile dönüştürmek için mavi bir kuantum nokta katmanı kullanır. Bu şekilde renkler çok daha yumuşak geçişli ve başarılı yansıtılır. Ayrıca bu TV’ler her pikselin kapatılabilme gibi bir imkanı olduğundan inanılmaz kontrast oranlarına da sahip olabilecek.

Samsung’un yeni üretim planı

Yeni açılan fabrika, şu anlık sadece televizyon ekranları için çalışsa da gelecek dönemlerde telefon ekranları için de bir çalışma söz konusu olabilir. Samsung’un küçük OLED ekran yapma konusunda oldukça fazla tecrübesi bulunduğu için telefon piyasasını kökten değiştirebilecek bir ekran tasarlayabilir. Beklentiler teknolojiyi daha büyük TV ekranlarıyla birlikte ultra yüksek çözünürlüklü 8K bilgisayar monitörleri tasarlamak için kullanacakları yönünde. Samsung bununla beraber Kore’deki fabrikalarında LCD ekran üretimine son veriyor. Bu tarz bir hamle yapmaları kuantum destekli OLED TV’lere olan güvenlerinin tam olduğu şeklinde yorumlanabilir.
yazarSüleyman Kelle

2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji konusunda içerik yazarlığı yapmakta. SDN çatısı altında sahip olduğu yazarlık tutkusunu sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Yok kuantum, ultrasonic bilmem neyi bırakıp önce ekranı yanmayan oled yapmadiktan sonra gerisi boş.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Sony varken ikisinede laf düşmez.

" Kuantum teknolojili Samsung OLED TV için tarih: 2022! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kuantum teknolojili Samsung OLED TV için tarih: 2022! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kuantum teknolojili Samsung OLED TV için tarih: 2022! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği