Okunma

Mavi Ay tutulması nedir?


31 Ocak 2018 Çarşamba 09:28
Mavi Ay tutulması nedir?

Mavi Ay tutulması, bu yıl ilk olarak 31 Ocak 2018’de gerçekleşecek. Dilimize BlueMoon’dan geçen Mavi Ay tutulması gökyüzü meraklıları için görsel bir şov sunacak.

Mavi Ay tutulması ne zaman gerçekleşecek?

Mavi ay tutulmasında sanılanın aksine Ay, mavi renkte görülmeyecek. Bu algı tamamen BlueMoon isimlendirmesinden kaynaklanıyor. Eğer bir mevsimde 4 kez dolunay gerçekleşiyorsa bunlardan üçüncüsüne BlueMoon deniliyor. Ortalama 2.7 yılda bir gerçekleşen bu olay, en son 31 Temmuz 2016 tarihinde görülmüştü. Ancak görülme sıklığı değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin; bir sonraki BlueMoon 31 Mart 2018 tarihinde gerçekleşecek.

BlueMoon’u gökyüzü meraklıları için çekici kılan ise aynı zamanda tam tutulmanın da gerçekleşiyor olması. Kısa bir süre de olsa Ay, Dünya’mızın gölgesinde kalacak. Türkiye saati ile 18:30’da gerçekleşecek olan ve 1 saat 15 dakika sürecek olan BlueMoon, maalesef Türkiye’den görülemeyecek.

Mavi Ay

BlueMoon ile Ay, mavi renkte görülmese de bazı doğal felaketler ile bize rengi değişmiş gibi görünebiliyor. 1883 yılında Endenozdyadaki yanardağ felaketi ile havaya saçılan tozların ışık geçirgenliği nedeniyle Ay, mavi ve yeşil renklerde görülmüştü.

Bluemoon hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Mavi Ay tutulması nedir?”

 1. Can Bahadır Ceylan dedi ki:

  31 Ocak 2018’te (Yani bugün) gerçekleşecek denilmiş. Ortalama 2.7 yılda bir gerçekleşen bir olay ise, bir sonraki tutulma nasıl 31 Mart 2018’te gerçekleşebiliyor? Matematiği anlamadım. Yeniden hesap yapın isterseniz.. 😀 😀

  1. Burak Kesayak dedi ki:

   “Ancak görülme sıklığı değişkenlik gö***** buradan anlarsınız umarım

 2. Can Bahadır Ceylan dedi ki:

  31 Ocak 2018’te (Yani bugün) gerçekleşecek denilmiş. Ortalama 2.7 yılda bir gerçekleşen bir olay ise, bir sonraki tutulma nasıl 31 Mart 2018’te gerçekleşebiliyor? Matematiği anlamadım. Yeniden hesap yapın isterseniz.. 😀 😀

  1. Burak Kesayak dedi ki:

   “Ancak görülme sıklığı değişkenlik gö***** buradan anlarsınız umarım.

 3. fdsfdssad dedi ki:

  Belki seyahate felan çıkan olur görmek istiyen olur meraklanıp felan

 4. Burak dedi ki:

  Türkiyeden ne görülmüş ki

 5. asd dedi ki:

  turkıyeden gorulemeyecekse ne yazıyon len kılkuyruk 😀

" Mavi Ay tutulması nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mavi Ay tutulması nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mavi Ay tutulması nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "