Microsoft, Çin destekli casusluk grubuna rest çekti


03 Mart 2021 Çarşamba 12:45
ABONE OL
Microsoft, Çin destekli casusluk grubuna rest çekti

Microsoft, posta sunucusu yazılımına yapılan saldırılar için Çinli bir siber casusluk grubunu suçladı.

Şirket bilgisayar korsanlarının “çok yetenekli ve sofistike bir oyuncu” olan devlet destekli bir gurubuna ait olduğunu ifade etti. Konu ile alakalı bir blog gönderisinde Microsoft, bilgisayar korsanlığı kampanyasının, yazılımın farklı sürümlerinde önceden tespit edilmemiş dört güvenlik açığından yararlandığını belirtti.

Microsoft: Dört güvenlik açığını kullandılar

Meydana gelen güvenlik açıkları, bilgisayar korsanlarının e-posta gelen kutularına uzaktan erişmesine izin sağladı. Microsoft’un Tehdit İstihbarat Merkezi, saldırıları “yüksek güvenle” devlet destekli ve Çin dışında faaliyet gösteren bir grup olan Hafnium ile ilişkilendirdi.

Şirket bu kararını “gözlemlenen kurban bilimi, taktikler ve prosedürlere” dayandırdı. Ayrıca Microsoft, Hafnium’un bulaşıcı hastalık araştırmacılarını, hukuk firmalarını, yüksek öğrenim kurumlarını ve savunma müteahhitlerini hedeflediğini açıkladı. Politik düşünce kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin de hedef alınmış olabileceğini ekledi.

Şirket sivil toplum için kritik olan kurumları hedef alan ulus-devlet gruplarını alenen suçladığı bu durumu son 12 ayda sekizinci kez yaşıyor.

Microsoft Çin

Microsoft, Çin ‘i siber saldırı nedeniyle suçluyor

Microsoft, Hafnium’un Çin merkezli olmasına rağmen, operasyonlarını öncelikle ABD‘deki kiralık sanal özel sunuculardan gerçekleştirdiğini söyledi. Ayrıca Microsoft, Hafnium‘un Office 365 paketinin kullanıcılarıyla etkileşim kurduğunu gözlemlediğini de bildirdi.

Ek olarak şirketin, yazılımındaki güvenlik açıklarını gidermeye yönelik yazılım güncellemeleri yayınladığını belirtelim.

Microsoft, saldırının geçen yılın sonlarında ABD hükümet kurumlarını vuran SolarWinds saldırısıyla hiçbir şekilde ilgili olmadığını söyledi.

Birçok ABD’li teknoloji firması Çin hükümeti ile çalkantılı bir ilişki içindeyken, Microsoft 1992‘den beri anakaradaki varlığını sürdürüyor. Facebook ve Twitter’ın aksine, Microsoft’un iş odaklı sosyal medya platformu LinkedIn Çin’de hala erişilebilir durumda. Öte yandan yerel arama motoru olarak Baidu arama pazarına hakim olsa da Bing de halen Çin’de kullanılabiliyor. Şirket ayrıca Çin’de yapay zeka araştırmaları için bir merkez de işletiyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Microsoft, Çin destekli casusluk grubuna rest çekti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft, Çin destekli casusluk grubuna rest çekti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft, Çin destekli casusluk grubuna rest çekti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!