Okunma

Microsoft Veri Merkezini Su Altına Taşıyor


02 Şubat 2016 Salı 12:30
Microsoft Veri Merkezini Su Altına Taşıyor

Eğer Microsft‘un büyüklüğünü göz önüne alırsak, firmanın elinde bulundurduğu veri birikiminin büyüklüğünü tahmin etmek çok da zor olmaz.

Facebook, Google, Apple ve Microsoft gibi dev firmaların, ne kadar çok kullanıcıya ulaştığını düşünürsek, ellerindeki veri miktarı akıl almaz boyutlarda olsa gerek.

Bu verilerin saklandığı yerler genel olarak karada yapılandırılıyor ve hava soğutmayla soğutuluyorlar. Ancak Microsoft‘un karadaki merkezleri havayla soğutmaya yeni bir alternatifi var ve bir hayli ilginç. 

Deniz altında veri merkezi

Microsoft‘un ısınma sorununa bulduğu çözüm, deniz altına kurulacak bir veri merkezi. Kodadı Project Natick olan proje aslında 2013’ten beri geliştirme aşamasındaydı.

16-02/02/microsoft_underwater_data-640x386.jpg

Proje içerisinde yer alan Microsoft çalışanı Ben Cutler; “Proje hakkında ilk fikri duyduğumda su ve elektriğin yan yana gelmemesi gerektiğini düşünmüştüm. Ancak biraz daha derinlemesine düşününce bu durumun çok daha kârlı olduğunu fark ettim.” Bu çözüm veri merkezlerinin bedavaya soğutulmasını sağladığından, oldukça kârlı olarak görülebilir.

16-02/02/natick_7_web-100642639-primaryidge.jpg

Tabii ki projenin kendine göre problemleri de var. Örneğin; bu sistem okyanus yaşantısını etkilemesi akıllara gelen bir soru. Bir diğer zorluk ise bir problemi düzeltmek için su altına inmesi gerekecek olan çalışanlar olarak akıllara geliyor.

:: Veri merkezleri nereye kurulsun?
yazarEvren Tepe

Bilgisayar kullanımına "abi silahlı yürümeli bi de araba yarışı oyunu istiyorum" diyerek başlayan şahsım, o zamandan beri oyunlarla sıkı fıkı olmuştur. Oyun oynayınca teknolojiden uzak kalamıyorsun. Eğlendirerek öğretiyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Microsoft Veri Merkezini Su Altına Taşıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  aslında yapılan iş ozonu delmemek için.
  elektrik üretimi için doğalgaz benzeri santrallerin çevre kirliliği ve klima gazlarının ozonu deldiği düşünülünce beleşten soğutma gayet mantıklı.
  o server odalarını soğutmak serveri çalıştırmaktan daha maliyetli nerdeyse.
  denizin altına 2-3 server kurunca deniz kaynamaz merak etmeyin.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kâr etmek için daha insanlar nelere başvuracak bakalım

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Nükleer reaktor mu sogutuyosunuz ya alti ustu hdd ve işlemci mikrosofta yakıştıramadım.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sistemin icine su kacsa verilerimiz yok olacak :/

 5. SDN Okuru dedi ki:

  altında baska bisi vardır soğutma falan hikaye yer yüzünde saklamaktansa suyun altında saklamak daha güvenli

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İyi bir fikir. Kabinet gibi küçük denizaltıcıklar ile neden olmasın onarım gereken durumlarda su üstüne çıkartırsın olur biter 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft değişik..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ozonu deldik sıra denizleri kaynatmaya geldi. Virüsüz lan biz.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  güzel düşünce…

" Microsoft Veri Merkezini Su Altına Taşıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft Veri Merkezini Su Altına Taşıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft Veri Merkezini Su Altına Taşıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "