MIT’den, Çok Maddeli 3D Yazıcı!


25 Ağustos 2015 Salı 20:50
MIT’den, Çok Maddeli 3D Yazıcı!

Daha çok MIT kısaltmasıyla bilinin Boston merkezli Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, yeni çoklu materyal desteği sunun MultiFab isimli 3D yazıcı modelini duyurdu. Bu 3D yazıcıyı farklı kılan ise, alışılmışın aksine, 10 farklı materyal ile aynı adam işlem yapabilme yeteneği oluyor.

MultiFab ile çoklu materyal desteği!

Her ne kadar doku basma yeteneği olan 3D yazıcılar dahi olsa bile, genel olarak ulaşılabilir olan 3D yazıcılar; plastik, metal ve son geliştirilen bir yazıcı ile de cam baskı yapabiliyor. Ancak MultiFab’ı farklı yapan ise, klasik 3D yazıcılar gibi tek bir madde ile baskı yapabilmek yerine, aynı anda 10 farklı materyal ile baskı yapabiliyor olması…

15-08/25/news_1-mit-den-10-farkli-materyal-destekli-3d-yazici-2015-sdn.jpg

Yine klasik 3D yazıcılardan farklı olarak, herhangi bir objeyi tarayıp, 3 boyutlu haritasını çıkartabilen ve obje üzerine baskı yapabilen MultiFab isimli 3D yazıcı, MIT tarafından verilen popüler bir örneğe göre ise, iPhone modelinin üzerine bir kılıf basabilecek kadar ince işçilik yeteneğine sahip.

MultiFab, 40 mikronluk hassasiyet sunabiliyor!

15-08/25/news_3-mit-den-10-farkli-materyal-destekli-3d-yazici-2015-sdn.jpg

MIT tarafından kaydedilenler arasından dikkat çekici bir diğer nokta ise, MultiFab’ın üretim hassasiyeti oluyor. Zira söz konusu bilgilere göre MultiFab, 40 mikron hassasiyetine sahip çalışmalar gerçekleştirebiliyor. Aslında MultiFab, çoklu materyal desteğine sahip olan 3D yazıcılar arasında bir ilk değil. Ancak MultiFab’ı özel yapacak şey, MIT’ye göre fiyat noktasında ortaya çıkacak. Zira şu an için prototip halinde olan MultiFab’ın, piyasaya yaklaşık 7,000 Dolar seviyesinde bir fiyatlandırma ile çıkacağı öngörülüyor.

Sahip olduğu bu etiket ile MultiFab, diğer çoklu materyal desteği sunan 3D yazıcılara göre yaklaşık 40 kat daha uygun bir fiyata sahip olacak.

15-08/25/news_2-mit-den-10-farkli-materyal-destekli-3d-yazici-2015-sdn.jpg

Son olarak göz ardı etmemek gerekiyor ki, her ne kadar MultiFab, diğer ciddi çoklu 3D yazıcılara göre büyük fiyat avantajına sahip olsa da, fiyat bazlı bir karşılaştırma yapmak doğru olmayacaktır. Zira yetenekler söz konusu olduğu zaman MultiFab, ciddi anlamda geride kalmakta… Bu bağlamda MIT’de bu yazıcının, daha çok hobi amaçlı kullanım sunabileceğini vurgulamaktan geri durmuyor.

:: MIT’den gelen MultiFab isimli bu çoklu materyal destekli 3D yazıcı hakkında, siz ne düşünüyorsunuz? Alabilecek durumunuz olsa, hobi amaçlı alıp kullanmak ister miydiniz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “MIT’den, Çok Maddeli 3D Yazıcı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  araba maraba değil de onunla ne manyak gitarlar yapılır elektro,akustik bass…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Vaaay lazım tabi adamlara yapıolar o yüzden.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  O degil de su nano teknoloji gelisse; nano teknolojiyi programlayabilsek(ornegin araba yap komutu), sonra o nano teknolojiler bize istedigimizi yapsa ne kadar guzel olur. 3D den daha iyi ve daha afilli. :)) Gercegin ta kendisi. Tabii burada kuantum fiziginden bahsettik biraz. ama olsun.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  bu yazıcı yakın gelecekte fabrika işçilerine duyulan ihtiyacı azalacak, özellikle üretim ve üretim benzeri işler yapan fabrikalarda… üretimden, montaj ve paketlemeye kadar insan katkısı olmayan Bilim-kurgu efsanesi olan tam otomatik fabrikalar gerçek olacak.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Kendi evimi arabami yapmak için sabırsızlanıyorum.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Son foto daki ise bu nasil iscilik…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Zira 🙂

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  3d yazıcılar çok iyi yere geliyor. İlerde kendi İron Man Zırhımı Yapabilirim

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Aman tanrım didim

" MIT’den, Çok Maddeli 3D Yazıcı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MIT’den, Çok Maddeli 3D Yazıcı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MIT’den, Çok Maddeli 3D Yazıcı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!