Mobil uygulamalarda ne kadar vakit geçiriyoruz?


25 Temmuz 2020 Cumartesi 21:30
Mobil uygulamalarda ne kadar vakit geçiriyoruz?

Akıllı telefonların vazgeçilmezleri olan mobil uygulamaların pek çoğu insanların saatlerce vakit harcamasına neden oluyor. Özellikle Instagram ve TikTok gibi çok popüler olan uygulamalar insanların uyanık oldukları zamanları değerlendirdikleri mecralar haline gelmiş durumda. Yapılan yeni bir araştırma ile ortaya çıktığı kadarıyla insanlar mobil uygulamalar için uyanık oldukları zamanın dörtte birini harcıyor. İşte mobil uygulamalarda ne kadar zaman harcıyoruz? Sorusunun cevabı:

Rakamlarla mobil uygulamalarda ne kadar zaman harcıyoruz?

App Annie’nin 2020 yılı için hazırladığı rapora göre, dünyanın dört bir yanındaki insanlar telefonlarındaki uygulamaları kullanarak günlük ortalama 3 saatini harcıyor. Bu ise uyanık olunan zamanın dörtte birini mobil uygulamalara harcadıkları anlamına geliyor.

Bildiğiniz gibi bu yılın başından salgın sebebiyle karantina sürecindeydik ve salgın sebebiyle pek çok kişi daha da ”dijitalleşti” hal böyle olunca da telefon kullanımları ciddi oranda artış gösterdi. Bunun rakamlara yansıması ise uzun sürmüyor. Yeni yayımlanan raporta ortaya çıkan rakamlar corona virüsün de etkisiyle mobil tarafın son beş yıldaki en yüksek rakamlara ulaşmasını neden oluyor.

App Annie araştırmacılarının çalışmasına göre, 2015 yılından bu yana mobil uygulamalarda geçirilen süre yüzde 50 oranında artış gösterdi. İnternet hızlarının artması, mobil uygulamaların çeşitlenmesi ve corona virüsü sebebiyle pek çok şeyin dijitalleşmesi göz önüne alınırsa aslında bu rakamların tesadüf olmadığı ortaya çıkıyor.

mobil uygulamalarda ne kadar zaman harcıyoruz-mobil-uygulamalar-00

Mobil kullanımların en yüksek artış yaşadığı ülkeler ise sırasıyla; ABD, Hindistan, Endonezya, Pakistan ve Rusya oluyor.

Akıllı telefonların kullanımlarının, internet kullanımlarıyla paralel olarak artmasıyla birlikte her yıl binlerce mobil uygulama geliştiriliyor. Hatta raporda en çok indirilen 100 uygulamanın üçte birinin yeni geliştirilen uygulamalar olduğunun altı çiziliyor.

Dünyanın en popüler uygulamalarından olan TikTok, ABD’de en yüksek uygulama rakamlarını gördü. Sensor Tower’ın nisan ayında bildirdiğine göre, sosyal medya uygulaması dünya çapında 2 milyardan fazla indirildi. Türkiye’de de popülerliğini her geçen gün artıran mobil uygulama, gelirlerini de her geçen gün artırıyor.

Bu rakamların yanında App Annie’ye göre 2019’da en çok aylık aktif kullanıcılara sahip olan uygulamalar şu şekilde; Amazon, Apple Müzik, Gmail, Google Haritalar, Facebook, Facebook Messenger, Instagram, Netflix, Snapchat ve YouTube’u içeriyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Mobil uygulamalarda ne kadar vakit geçiriyoruz?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Neredeyse hiç çalışırken haberleri dinliyoru veya gazeteleri sesli okutturuyorum

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Vakit geçirdiğim yerler haber siteleri ve YouTube..

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Vallahi bir Sakaryalı olarak %90 shiftdelete.net te vakit geçiriyorum 🙂 hakkı abiye selamlar

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  YouTube ta video izlerim. Bu kadar

" Mobil uygulamalarda ne kadar vakit geçiriyoruz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil uygulamalarda ne kadar vakit geçiriyoruz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil uygulamalarda ne kadar vakit geçiriyoruz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!