NASA, 425 milyon görüntüden Güneş’i oluşturdu


30 Haziran 2020 Salı 12:45
NASA, 425 milyon görüntüden Güneş’i oluşturdu

NASA, 425 milyon yüksek çözünürlüklü görüntüden Güneş’in 10 yıl içindeki görünümünü paylaştı. YouTube üzerinden paylaşılan ve 10 yılda toplanan verilerden oluşturulan bu 1 saatlik serüven kısa süre içinde milyonlarca kişiye ulaştı. Videoda Güneş’in 10 yıl boyunca geçirdiği değişim de görülüyor. İşte NASA’dan 10 yılda Güneş:

NASA’dan 10 yılda Güneş 

NASA, Solar Dynamics yani Türkçe adıyla Güneş Gözlemevi‘nden alınan 87 binden fazla yüksek çözünürlüklü görüntülüyü derleyerek oldukça hızlandırılmış bir güneş panoraması sunuyor. Oluşturulan video NASA’nın 2010 yılından beri dünya yörüngesinden güneşi fotoğraflayan Güneş Gözlemevi’nin 10’uncu yılını kutlamak adına yayımladı.

Bizim 61 dakika olarak izlediğimiz videoda Güneş Gözlemevi’nin yakaladığı 425 milyon yüksek çözünürlüklü görüntü birleştirildi. 61 dakikalık bu videoya bakıldığında NASA’nın her saniyenin yaklaşık bir günü temsil etmesi için dakikaları ayarlamış olduğu görülüyor.

Güneş Gözlemevi her 0.75 saniyede bir güneşin görüntüsünü yakalıyor ve şimdiye kadar güneş sistemini gözler önüne seren 2 milyar GB veri toplamayı başardı. Bu veriler elbette tek boyutlu değil, 10 farklı dalga boyunda görüntü yakalayan sistemleri bulunan gözlemevinin başardığı iş gerçekten de takdire şayan.

A Decade of Sun, adı verilen 10 yılda Güneş videosunda güneşin dış katmanı olan korona yapısı görüntüleniyor.  17.1 nanometrelik ultraviyole dalga boyunda çekilen görüntüler kullanılarak derlenen video uzaya ilgisi olanları içine çekiyor. Bunun yanında yakalanan görüntülerden oluşturulan bu videoda karanlık minik bir nokta bulunuyor. Bunun nedeni ise yaşanan bazı teknik sorunlar olduğu söyleniyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Gezegenlerin hepsinin bir hizada olduğu gerçek görüntü at mı.

Mustafa
Mustafa
6 ay önce

The Economist’in son sayısının kapağındaki olayı gerçekleştirmek için kolları sıvadılar galiba, şimdi de güneşe kafayı taktılar. Bakalım bir kaç ay içinde ne olacak?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Güneşteki varlıkları daha bilmiyorlar. Tüm nasa araçlarını yiyecek hazm edecek ateşten varlıklar var orada.

" NASA, 425 milyon görüntüden Güneş’i oluşturdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA, 425 milyon görüntüden Güneş’i oluşturdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA, 425 milyon görüntüden Güneş’i oluşturdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  2. 2 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  3. 3 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  4. 4 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  5. 5 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  6. 6 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  7. 7 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  8. 8 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  9. 9 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  10. 10 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi