Ölümün hızı ölçüldü!


12 Ağustos 2018 Pazar 19:00
Ölümün hızı ölçüldü!

Ölümün hızı ne kadardır? Stanford Üniversitesi’nden Bilim insanları bu sorunun yanıtını bulmak için kafa patlatmış. Yapılan deneyde ölüm tehdidi olarak adlandırılan tetiklemenin bir hücrede yayılma hızını ölçüldü. Ölüm hücrelerde saatte 2 milimetre ilerliyor.

Ölümün hızı ölçüldü, peki bu ne işimize yarayacak?

Yapılan deneylerde kurbağa yumurtaları kullanıldı. Bunun temel sebebi ise böyle bir deneyi daha kolay gözlemlenebilecek büyüklükte bir hücrede gerçekleştirmek. Bildiğiniz gibi yumurtalar görebileceğiniz en büyük hücreler. Peki ölümün hızı ölçülünce ne öğrendik?

Ölümün hızının ölçülmesiyle birlikte, hücre içinde gerçekleşen ölüme neden olan mekanizmanın nasıl harekete geçtiği ve neyin ölümü tetiklediği ortaya çıkarılmış oldu. Deneyi gerçekleştiren Biyokimya Profesörü James Ferrell ve meslektaşı Xianrui Cheng, hücre içinde yayılan bu yıkımın diğer hücrelerde de ölümü nasıl tetiklediğini ortaya çıkardı.

Hücre ölümü stadyumda ki Meksika dalgasına benzer bir şekilde senkronize gerçekleşiyor. Buna neden olan ise ölen hücrelerin sinirlere gönderdiği tetikleme dalgası. Bu tetiklemenin ana sebebi ise apoptoz yani, vücudun gereksiz olan parçalardan kurtulma mekanizması. Aslında apoptozun bu konuda etkisi biliniyordu ama bu kadar etkili olduğu yeni  keşfedilmiş oldu. Bu mekanizma örnek olarak embriyonun sağlıklı bir bebek haline gelmesi sırasında vücut için gereksiz olan hücrelerin ölümünde harekete geçiyor. Yine virüslere ve kansere karşı vücut bir savunma mekanizması olarak virüslü hücrelerden bu şekilde kurtuluyor.

Bu araştırmayla birlikte apoptoz sürecinin gelecekte kanser tedavisi gibi süreçlerde daha etkin kullanılmasının yolu açılmış oldu. Bu çalışma sonrası Bilim insanları bu tetiklemenin nasıl meydana geldiği ve apoptoz mekanizması üzerine çalışmalarını yoğunlaştıracaklar.
Abone ol
Bildir
guest
10 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Zaman göreceli bir kavram olduğuna göre; ölümün hızı hiç bir zaman ölçülemez. Kimisi an içinde can verip ölür, kimisi yüzyıllar geçirerek can verip ölür..

morgeus
morgeus
2 yıl önce

Zamanın göreceli olduğunu, bu deneyi gerçekleştiren bilim adamları da biliyor şüphesiz… Ancak standart bit ölçünün belirlenip, temel alınması gerektiği gerçeğini gözardı etmemek gerekiyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

ben aslında yoğum 😀

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Zamanın göreceli olduğunu nereden çıkardın hesapladın mı?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Zaman göreceli tamam da burda bunu demek ne işine yaradı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

İzafiyet teorisinden yola çıkarak zamanın çoğu canlı-varlık için çok farklı geçtiğini uzun zaman öncesinden biliyorduk zaten..

KerimK
KerimK
2 yıl önce

Bir teori baz alinarak, sonunda biliyorduk denmez la. Zaten izafiyet teorisi Kuantum mekanigi ciktiktan sonra yok oldu, onun uzerine string teorisi geldi, sonra gravitation teori,… boyle surer gider.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Su 6 yorum kadar bos yorum gormedim birisi bazilarinin olumu yuz yillar surer demis birisi baska sey sallamis izafiyet teorisi yorumlari zaten sacmalik okudugunuzu anlamada sikinti var sanirim yazida olum anindan itibaren hucrelerin bozulmasindan bahsediliyor hucrelerin olumunden bir sey de de yorum yaparken dusunerek yorum yapin ya.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Ahanda buyuk fiozof konustu 🙂 dagilin

KerimK
KerimK
2 yıl önce

Bilim insanlarinin isi gucu yok mu? Dunyamizin kirliligine bir cozum bulmaya calissinlar once. Gitmisler varsayimlarla is yapiyorlar.

" Ölümün hızı ölçüldü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ölümün hızı ölçüldü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ölümün hızı ölçüldü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  2. 2 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  3. 3 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  4. 4 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  5. 5 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  6. 6 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  7. 7 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  8. 8 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  9. 9 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  10. 10 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!