Optik ve dijital yakınlaştırma arasındaki farklar neler?


23 Ağustos 2020 Pazar 16:00
Optik ve dijital yakınlaştırma arasındaki farklar neler?

Optik ve dijital yakınlaştırma arasındaki farklar nedir? Doğru bildiğimiz yanlışları öğrenmeye hazır mısınız?

Zoom yani yakınlaştırma performansı, birçok kamera özelliği gibi, teknoloji devlerinin sunduklarından çok daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi akıllı telefon üreticileri artık 10x, 50x ve hatta 100x yakınlaştırma özelliğini bünyesine eklemiş durumda. Peki bu fark yaratabilir mi? İşte optik ve dijital yakınlaştırma arasındaki farklar…

Optik ve dijital yakınlaştırma arasındaki farklar neler? Neye daha fazla ücret ödüyoruz?

Yakınlaştırma nedir? 5x veya 10x olması aslında ne anlama geliyor? Mercek büyütme (bir merceğin uzaktaki nesneleri ne kadar büyüttüğü) odak uzaklığının ve sonuçta ortaya çıkan görüş alanının bir sonucudur.

Odak uzaklığı daha uzun olan ( görüntü sensörünün boyutuna göre değişiyor) lens daha küçük bir görüş alanına sahiptir. Bu, uzaktaki nesnelerin daha kısa odak uzaklığına sahip bir mercekle göründüklerinden daha yakın görünmesini sağlıyor.

Lensler objeleri ne kadar büyüttüğüne bağlı olarak değil bunun yerine odak uzaklıklarına göre cihazlara ekleniyorlar. Yakınlaştırma özelliği şu anda kullandığımız şekliyle, temelde kompakt kameralar tarafından popüler hale getirilen bir pazarlama konsepti. Bu konsept başlangıçta, bir merceğin en kısa ve en uzun odak uzunlukları oranıyla zamanla değişti.

Optik ve dijital yakinlastirma arasındaki farklar-Dijital ve optik zoom arasındaki farklar-yakinlastirma-nedir-01

Bakıldığında, 10 mm-100 mm lens 10x yakınlaştırmaya sahipken, 25 mm-100 mm lens 4x yakınlaştırmaya sahipti. Bu, 10x yakınlaştırma yapabilen bir lensin her şeyi 10 kat daha büyük göstermediği anlamına geliyordu. Akıllı telefon üreticileri ise yakınlaştırma( zoom) özelliğini daha farklı kullanıyor.

Örnek verecek olursak, 1x yakınlaştırma, ana kameranın görüş alanı olarak genel olarak kabul ediliyor. iPhone 11 Pro gibi akıllı telefonlar, 1x’i en geniş açıya sıfırlamak yerine daha da geniş bir lens ekler ve buna 0,5x yakınlaştırma adını verir ve işlerin seyrini değiştirilmesine neden oluyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Optik ve dijital yakınlaştırma arasındaki farklar neler?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Optik Zoom’da 1 numara Huawei P40 Pro+

" Optik ve dijital yakınlaştırma arasındaki farklar neler? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Optik ve dijital yakınlaştırma arasındaki farklar neler? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Optik ve dijital yakınlaştırma arasındaki farklar neler? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi yeni canavarlarını tanıttı! Xiaomi yeni canavarlarını tanıttı!
 2. 2 Huawei Watch GT 2 Pro inceleme! Huawei Watch GT 2 Pro inceleme!
 3. 3 Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme! Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme!
 4. 4 Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi! Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi!
 5. 5 En iyi Chrome eklentilerini sıraladık! En iyi Chrome eklentilerini sıraladık!
 6. 6 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
 7. 7 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
 8. 8 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 9. 9 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 10. 10 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!