Okunma

Origami organ yaraları iyileştirecek!


09 Ağustos 2017 Çarşamba 14:00
Origami organ yaraları iyileştirecek!

Northwestern Üniversitesi’ndeki laboratuvarda deney yapan bir bilim adamı, yanlışlıkla ‘origami organl’ olarak adlandırılan biyolojik materyali keşfetti. Bu origami organları veya diğer adıyla biyolojik doku kağıtları, kemoterapi gören genç kanser hastalarının tedavisinde yararlı olabilecek doğal hormonlar üretme potansiyeline sahip.

Kazara keşfedildi

Northwestern Üniversitesi’nden bilim adamları ve mühendisler, yaraları tedavi etmek ve kanserli genç hastalarda doğal hormonların üretimini desteklemek için kullanılabilecek benzersiz biyolojik “doku kağıtları” geliştirdi. Bu çalışmada bir polimer maddesi esnek bir malzeme üretmek için proteinlerle karıştırılmış.

Doku kağıtlarının ve sonunda origami organlarının üretim süreci, doğal organların veya dokuların hücrelerinin çıkarılmasıyla başlar. Hücre dışı yapısal proteinler elde edildiğinde, bir toz kıvamına gelinceye kadar kurutulur ve daha sonra doku kağıtlarına işlenirler. Sonuçta elde edilen origami organlar, asıl organların kalıntı biyokimyasallarını ve protein mimarisini içerir. Bu biyolojik özellikler daha sonra kendilerini uyararak hücreleri manipüle etmek için kullanılabilir.

17-08/09/origami-organ-doku-tedavisi-shiftdelete.jpg

Yeni keşfedilen biyolojik origami organlar, tıpta birçok uygulamada kullanılabilme potansiyeline sahip. Bu yeni biyomalzeme sınıfı, doku mühendisliği ve rejeneratif tıpın yanı sıra ilaç keşfi ve terapötik olarak kullanılabilir. Dokular yeniden oluşturulabilir ve yara izleri iyileştirilebilir.

Origami organ hakkındaki detayları aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

:: Yaraların iyileşmesini hızlandıracak origami organlar hakkındaki düşünceleriniz nedir?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Origami organ yaraları iyileştirecek!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    kalbimin yarasını iyileştirebilir mi?

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bunun icin oturmuslar 2 dk lik video hazirlamislar. Ayni VR gibi. Onun videolari da uzun ve guzel. Ama VR i gelistiren yazilimci yok. Nasil bu kadar guzel ve cesitli yazilimlar yapiliyor diye kendi kendime sorunca cevap da hemen karsimda beliriryor zaten. Onlar yazilim ile gelistirilmedi ki. Sadece video onlar. Insanlar cihazlari alsinlar, sirketler para kazansin sonra da sirketler kazandigi paralar ile yazilimcilara yatirim yapabilsin. Yani simdilik VR cok da guzel gelmiyor gozume. 3D filmlerdeki mantik gibi ayni. Aslinda 2D de guzel.

" Origami organ yaraları iyileştirecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Origami organ yaraları iyileştirecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Origami organ yaraları iyileştirecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "