Pardus 19.5 yayınlandı: İşte yenilikler!


03 Mart 2021 Çarşamba 18:05
ABONE OL
Pardus 19.5 yayınlandı: İşte yenilikler!

Milli işletim sistemi olarak geliştirilen Pardus‘un 19.5 sürümü yayınlandı. Ara sürüm olarak kullanıma sunulan yeni güncelleme daha ideal bir kullanım vaat ediyor.

Planlanan güncelleme takviminde geliştirmelerine devam edilen Linux dağıtımı, kullanılan paket ve uygulamalarını güncellemeye devam ediyor. Pardus‘un yeni versiyonunda, öntanımlı internet tarayıcısı Firefox versiyonu ve e-posta istemcisi Thunderbird versiyonu 78.8′e yükseltildi. Öte yandan yine öntanımlı olarak sunulan medya oynatıcısı olan VLC versiyonu 3.0.12‘e yükseltildi. Ek olarak Kernel versiyonu da bu yükseltme ile 4.19.0-14 sürümüne güncellendi.

Pardus 19.5 yayında

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen Pardus, kullanıcı deneyimini geliştirmeye devam ediyor. ULAKBİM’in Twitter hesabından duyurulan güncelleme, Pardus 19 ailesinin en yeni sürümü 19.5 yayında! Yapılan değişiklikleri gözlemlemek için; Pardus 19 yüklü sisteminizi güncel tutmanız yeterli!” notuyla paylaşıldı.

Pardus’un en yeni ara sürümü 19.5’in aldığı başlıca değişiklikler şu şekilde;

– Pardus hakkında sistemsel bilgileri içeren Pardus Hakkında uygulaması eklendi.

– Iso alırken kullanılan sıkıştırma algoritması değiştirildi. Buna bağlı olarak:

– Kurulum daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

– Pardus Çalışan seçeneği daha hızlı açılmaktadır.

– Iso boyutu yaklaşık olarak %10 oranında artmıştır.

– Kullanıcılar için varsayılan şablonları oluşturan uygulama sisteme dahil edildi.

– Başlangıç onarma aracı canlı (Pardus Çalışan) sisteme dahil edildi.

– Pardus Canlı Kurulum aracında iyileştirmeler yapıldı.

– Pardus Paket Kurucu uygulamasında iyileştirmeler yapıldı.

– Pardus Disk Kalıbı Yazıcı uygulamasında iyileştirmeler yapıldı.

– Pardus Java Kurucu uygulamasında iyileştirmeler yapıldı.

– Gnome arayüzünde iyileştirmeler yapıldı.

– Xfce ve Gnome standart kurulumlarında iyileştirmeler yapıldı.

– Sunucu sürümünde Ahtapot ekibi tarafından iyileştirmeler yapıldı.

– Sistemsel iyileştirmeler yapıldı.

– Kurulu sisteme 100‘ün üzerinde paket ve yama içeren güncelleştirmeler getirildi.

– Depoda 1000‘in üzerinde paket güncellendi.

Açık kaynak kodlu milli işletim sistemi Pardusu indirmek için ilgili siteye buradan ulaşabilirsiniz. Ek olarak en yeni ara güncelleme sürümü olan 19.5‘in detaylarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Yerli işletim sistemi Pardus’un en yeni sürümü siz nasıl buldunuz?
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
28 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Daha dün kurdum gayet hızlı ve stabil çalışıyor

Cengiz
Cengiz
1 ay önce

Pardus forumlarına aynen şu mesajı yazdım. Muhtemelen de yayınlamayacaklar. Eleştiri kabul etmeyen bir güruh var orada.

“Çalışmalarınız için teşekkür ederim fakat GNOME sürümü çağın gerisinde kaldığı için bir türlü Pardus kullanamıyorum. Ubuntu GNOME 40 ile gelecekken, biz halen 3.30 sürümünde çakılı kaldık. GNOME 3.30 sürümü 2018 yılına ait. Aradan 3 sene geçti. Eski teknoloji kaldı. Çağı yakalamanız gerekiyor ve ben ve diğerleri gibi linux sevdalılarını kendinize çekmeniz gerekiyor. Ha umarım bu yorumumu yayınlarsınız. Eleştiri kabul etmiyorsunuz çünkü. Sevgilerimle. “

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce
Yanıtla  Cengiz

Çünkü gnomeun stabil debiandaki en son sürümü 3.30? Ayrıca Ubuntuya da çıkmasına daha var. Ubuntuya çıktıktan kısa bir süre sonra Pardusa da gelir boş yapmışsın

Wast
Wast
1 ay önce
Yanıtla  Cengiz

hangi ubuntu gnome 40 ile geliyor acaba öğrenebilir miyiz? debian stable ne zamandan beri latest paketleri alıyor? keşke eleştirebilseniz de faydanız dokunsa, çok üzülüyorum akıl sahibi olmadan fikir sahibi olanlara

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Pardus Debian tabanlı bir Linux işletim sistemi. Daha önce yüklemiştim. Bütün driverleri sisteme uygun şekilde kurulmuyor. Ben de ses driveri sorunu yaşadım ve başka bilgisayardan Usb belleğe Windows 10 yazarak geri döndüm. Açıkçası berbat bir işletim sistemi. Pardus yerli bile değil kimseyi kandırmayın çünkü ana tabanını yapan Türk değil başka milletler.

TeknoSDN
TeknoSDN
1 ay önce

Ne kadar cahilce yazılmış bir yorum. Örneğin benim bir sürü odunum var ve herkes kullansın diye ortaya bıraktım şimdi sen o odunları kullanarak kendi arazinde bir ev yapsan o ev senin mi benim mi oluyor bunun cevabını ver.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Arkadaşlar süper iş yapıyorlar. Hepsini tebrik ederim.

faruk.
faruk.
1 ay önce

komiksin ,matematiğin ırkı ***** yapanlar gönüllüler vakıflar oda linux onunda tabanı mevcut olandan gelişti..yerli milli matematikmi ***** rokette yapmayız şimdi bu ***** direk başka bir araç icat edelim hadi sen başla maden biliyorsun..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Pardus, ShiftDelete’ye sponsor olunca olur gibi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hangi ubuntu gnome 40 ile gelecek? ne zamandır debian stable son sürüm paketlerle geldi? forumlarda ne yazdınız da yayınlanmadı?

sıradan biri olarak üç şey okuyorum bir tanesi bile düşünülerek yazılmamış, sorduğum üç soruyo da cevap alamayacağım. keşke az fikriniz olsa da eleştirebilseniz ufak bir katkınız olsa. ekibe sabır diliyorum cahil cesaretine sabretmek kolay olmuyordur.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

İnsan bilmediğinin düşmanıdır herhangi bir sorun yaşadığım da Pardus formda yardım seçenekleri var 1 dk içinde bağlanıp yardım ***** kamu kurumlarında keskinlik devlet tarafından zorunlu olunmalıdır. Bazı basit sıkıntılar inan oda çözülü***** geçenlerden Allah razı olsun.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hiç bir sistem sıfır hata olarak çıkmı***** 10 da bir sürü hata ile ***** eksikli kusurlu lanse etmek Windowsu yüceltmek hakkaniyetli ***** olan sistemin sıkıntılarının ***** her yeni sürümünde önceki sürümden göre daha stabil çalışı***** ısrarla kullanmaya devam edeceğ***** bu yolda emek veren beyinlerimize.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Linux tabanlıların hiçbiri yerli değil ama kullanmak istiyorsanız debian veya ubuntu dağıtımlarını deneyin mint te fena değil sadece ve kolay bir arayüze sahip

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

İstemezük

Metin
Metin
1 ay önce

Çalışan sürümü deniyorum şu an. Gnome arayüzü eskiye göre çok daha iyi ve nedense daha hızlı gibi. Önceki sürümlerde sürekli takılmalar oluyordu bende. Animasyonlar daha hızlı. Tasarım da eski Pardus Gnome sürümlerine göre çok daha şık. Gerçi
kurmayacağım bilgisayarıma ama denemek istedim ve beğendim. Kurulum yapmadığım için GRUB ve sürücülerde sorun/eksiklik var mı, bilmiyorum.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

3 bilgisayar var evde Birinde kubuntu diğerinde Linux Mint 3.bilgisyar sony vaio’da Pardus yüklü nasıl sorun yaşanıyor anlamadım.Herşey çok düzgün çalışı***** yakınlarıma hep Pardus ve linux mint yükledim windowsta iken kasiyordu bilgisayarları atacaklardı şimdi online ders yapıyorlar kac aileyi bu şekilde yeni pc almaktan kurtardım.Ayrıca özgür yazılım olduğu için Libreoffice,Gimp,Freecad,blender vs gibi birçok program ***** sürücü sorunu yaşayanlar iyice araştırsın.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Pardus ekibi ve mobil operatör ekipleri salla başı al maaşı modundalar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Pardus kullanmak istiyorum ama açık kaynak kodlu veya ücretsiz muhasebe programı bulamıyorum. Bir tane buldum oda yüklenmedi sorun yaşadım

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Dolibarr deneyebilirsiniz. Kurulum ve kullanımı ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz ayrıca Türkçe de kullanılabiliyor.

sozundogrusu
sozundogrusu
1 ay önce

Yerli ve milli olsa devletin tüm kurumları kullanırdı. Devletin güvenmediği bir sisteme biz niye güvenip te kuralım.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

bilgisayarımı maf etti alıştıpınız hiç bişeyi pardus da bulamoyorsunuz windows a alışan birine pardus çok yavan geliyor zeten oldum olalı sevmem linux sistemi pc de Windows dan gerisi yalan

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Aga bu düz xfce

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Pardus adam gibi işletim sistemi. Debian dünyanın en sağlam tabanı üzerine inşa edilmiş. Siz kötüleyin bakalım. Ben Pardus kullaniyorum gerçekten mükemmel. Özellikle laptopda Windows falan hikaye.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Ama hiç birşey inmiyor ve de donmalar oldu hiç 64 GB tamlık PC pardusta nasıl donar önermem

Sezmen
Sezmen
1 ay önce

Bağımlılıklarından kurtulamayan insanlara ne deseniz işe yaramaz. Onlar bir kere göbekten bağlanmışlar, bırakamazlar.
Uzun yıllardır Pardus kullanıyorum, son hali ile çok daha iyi bir iş çıkarmışlar. Evde çocuklarım canlı derslerini de dahil her ihtiyaçlarını Pardus ile gideriyorlar. İş yerinde Pardus kullanıyorum, ofis belgeleri, Kurumsal yazışma sistemi, okul zil programı ve diğer tüm işlerimi Pardus ile hallediyorum. Sorunsuz, virüssüz ve güvenle kullanıyorum. Hiç bir eksikliğini de yaşamadım. Tüm donanımlarımı driver kurmama gerek kalmadan tanıyor.
Bağımlılıklarınıdan kurtulmak için çaba dahi harcamaya üşünenlerin Pardusu beğenmemesi kadar doğal bişey yok.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Açık kaynak kodlu ne demek, niye kullanılır ki burada. xfce üzerine birkaç tane kurulum yapmayı kolaylaştıracak python scripti ile özelleştirmeler yapılmış. Onun haricinde de kullanılan pekçok paket zaten hazır repolar ve svnler üzerinden bir sunucuya çekilmiş.Bunları da kullanmayı sağlamak için bir paket yöneticisi yazılmış . Gerçekten tam manasıyla bizim ve Türkiye’nin, falan mühendislerinin ürettiği filan bir OS değil. Driverlardan desktop environment ina kadar hazır… Maalesef Linux FROM scratch okuyup bir grup insan tarafından üretici gözüken tüketici kimliğiyle hazırlanmış. Hepsi bu… Heh bunu herkes yapıyor niye dert edeyim. Bunu milli ve yerli diye abartıyorlar çünkü. Ayrıca belli paketler ve scriptler haricinde ne yaptıklarını da göstermiyorlar. Açık kaynak kodlu ama gpl ile ticari bir açık kaynaklık bu. Yani kullandıkları paketleri yazan insanların ilkelerine de ters.. Neyse kullanan adam linux kullanıyorum ve türkler yapmış diye kullanadursun.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Pardusu önermem 64 GB RAM kök pcde dönüyor daha ben napıyıyım

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Allah aşkına şuna yerli işletim sistemi demeyin. Debian linux üzerine kabuk giydirilmiş bir işletim sistemidir. Kısacası güzel temalanıp bir kaç uygulama ile desteklenmiş bir sistemdir.

" Pardus 19.5 yayınlandı: İşte yenilikler! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pardus 19.5 yayınlandı: İşte yenilikler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pardus 19.5 yayınlandı: İşte yenilikler! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  2. 2 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  3. 3 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  4. 4 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  5. 5 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  6. 6 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  7. 7 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  8. 8 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  9. 9 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  10. 10 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?